مسجد مراغه در شهر گاردابانی گرجستان که در حدود ۱۹۲ سال پیش توسط نیاکان مراغه بنا شده ا" />

ساخت قالب

مسجد مراغه در شهر گاردابانی گرجستان که در حدود ۱۹۲ سال پیش توسط نیاکان مراغه بنا شده امروزه با هزینه خیران این شهر در حال بازسازی است؛ مسجدی که توسط یک فعال اقتصادی مراغه در گرجستان شناسایی شده و آلبوم اشتراک های فرهنگی و تاریخی نیاکان مراغه با مردم این شهر در یک کشور عضو ناظر اتحادیه اروپاست. به گزارش نرم خبر شهر گاردابانی در استان کومو کارتلی /به آذری اشاقی کارتلی/ گرجستان میزبان مسجدی تاریخی با عنوان مراغلیلر است؛ مسجدی که نام و فرهنگ مردم مراغه را به اعتقاد مردم در شهر ۳۵ هزار نفری گاردابانی گرجستان پیوند زده است.

 

به گفته مردم گاردابانی، حوالی سال ۱۸۲۵ میلادی مراغه ای ها با احداث این مسجد، اهالی کوچ نشین این منطقه را به سکونت و شکل گیری این شهر ترغیب کرده اند؛ آموزش کشاورزی و دینمداری تنها بخشی از آثار فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی حضور مراغه ایها در این شهر بوده است.

 

سخن گفتن بیشتر اهالی شیعه این شهر کوچک اما گردشگرپذیر به زبان آذری را نیز می توان تاثیر حضور مراغه ای ها در گاردابان به شمار آورد.

 

اکنون نام و فرهنگ مراغه تا حدی در بین مردم این شهر ارزشمند است که همان مسجد با بیش از یک میلیون دلار برآورد هزینه در حال تجدید بنا بوده و نام تاریخی مسجد مراغلیلر بر عظمت سرشار از معنویت این مسجد حک شده است.

 

مردم این شهر با وجود برخورداری از امکانات گردشگری قابل توجه در کشور گرجستان به خاطر داشتن اشتراک های فرهنگی و فامیلی علاقه فراوانی برای سفر به مراغه دارند.

 

فعال اقتصادی اهل مراغه در گرجستان که این مسجد را شناسایی کرده است در وصف این مسجد به خبرنگار نرم خبر گفت: این مسجد با سازه بتی دارای بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی است و محوطه داخلی آن حدود یکهزار مترمربع زیربنا دارد.

 

محمدرضا افراخته افزود: استفاده از نمادها و المان های ایرانی و اسلامی و مناره ای که دارای روکش طلاست، جلوه ای زیبا و منحصر به فرد به این مسجد داده است.

 

به گفته وی این شهر در ۳۰ کیلومتری شرق گرجستان و در نزدیکی کشور جمهوری آذربایجان قرار دارد و بیشتر مردم این شهر در حال سخن گفتن به به زبان آذری هستند.

 

وی ادامه داد: امام جماعت و دست اندرکاران احداث مسجد مراغلیلر در گاردابانی از مسئولان مراغه برای حضور در مراسم افتتاح این مسجد دعوت خواهند کرد.

 

وی با اشاره به اینکه برای احداث این مسجد تاکنون بیش از ۵۰۰ هزار دلار توسط حاجی فرهاد هزینه شده و ۵۰۰ هزار دلار دیگر برای تکمیل آن مورد نیاز است، گفت: قبل از فروپاشی شوروی مسجد مراغلیلر به مکتب تبدیل شده بود و بعد از فروپاشی به عنوان قنادی مورد استفاده قرار گرفته است.

 

وی افزود: در سال ۱۹۹۲ میلادی یکی از خیران برای احیای مسجد مراغلیلر پیشقدم شد و مالک قنادی نیز مشارکت کرد و بنا مرمت شد؛ بعدها مجمع جهانی اهل بیت نیز این مسجد را مرمت کرد.

 

وی با اشاره به اینکه درب مسی و با عظمت این مسجد در حال بازسازی یک اثر هنری از سوی استادکاران تفلیسی است، افزود: در روی درب آیه های قرآنی و اسما خداوندی به صورت برجسته به چشم می خورد.

 

 

انتهای پیام

کد مطلب ۱۱۰/۲/۲/۲


گزارشگر : ناصر دبیر کد خبر : 734 ساعت : ۰۶:۲۰:۱۵ تاریخ : پنج شنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶

آخرین اخبار
نرم TV
رادیو نرم
با مطبوعات جهان
کیوسک مطبوعات ایران
کیوسک مطبوعات محلی


کلیه حقوق این سایت متعلق به نرم خبر می باشد. انتشار اخبار با ذکر منبع بلا مانع می باشد.