رضا آقاجانی- کارشناس " />

ساخت قالب

رضا آقاجانی- کارشناس پژوهشگری اجتماعی

 

امروزه مفهوم توسعه پایدار برای همه ما امری ملموس و مشخص است. توسعه پایدار به نوعی عملکرد اطلاق می‌گزدد که در آن همه افراد و شرایط مادی و غیرمادی یک جامعه باهم و بطور هماهنگ در جهت از بین بردن فقر، جهل، ناامنی، بیکاری و …. بسیج شوند و کشور را از نطر اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی به بهره روزافزون برسانند. همچنین توسعه‌ای مد نظر است که حداقل تخریب و حداکثر سودآوری را به ارمغان آورد و مردم یک کشور در هر جایی که زندگی می‌کنند احساس رضایت کنند و در طراحی شهری نیز باید به گونه‌ای عمل شود که حداقل تخریب را به محیط زیست کشور وارد کرده و حداکثر بهره‌دهی را به همراه داشته باشد.

رشد صنعت گردشگری که از الزامات توسعه پایدار است تأثیرات چند جانبه‌ای در کشورها به دنبال دارد. برقراری توازن و تعادل در وضعیت پرداخت‌ها، تنوع اقتصادی، افزایش درآمدها و ایجاد اشتغال از پیامدهای این صنعت به شمار می‌آید. گردشگری به عنوان صنعتی پاک بخش عمده‌ای از درآمد کشورها و ده درصد از تولید ناخالص ملی آنها را شامل می‌شود لذا با توجه به اهمیت صنعت گردشگری در توسعه پایدار و نیز ظرفیت بی‌نظیر و کم‌نظیر مراغه در صنعت گردشگری و همچنین با عنایت به بحث انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ میلادی (۱۳۹۷ ه.ش) که به گفته مسئولان قرار است نه تنها تبریز بلکه این میزبانی به عهده استان آذربایجان شرقی است لذا این موضوع بهانه‌ای شد تا در این راستا به برخی از ظرفیت‌های گردشگری مراغه که با یک سری اقدامات ایجابی و رفع موانع می‌تواند عظمت تاریخی و فرصت پیشرفت خود را در توسعه پایدار به مدد آثار تاریخی و صنعت گردشگری باز یابد و همچون نگینی درخشان در شمال‌غرب کشور بدرخشد.

از لحاظ اقدام عملی به خیلی موارد می‌توان اشاره نمود ولی در ایم مجال به دو مورد ایجابی بسنده می‌کنم.

۱-      ثبت جهانی آثار مراغه در سازمان یونسکو بویژه رصدخانه تاریخی مراغه که نخستین بنای عصر ایلخانی است که یک سال پس از انتخاب مراغه به عنوان پایتخت هلاکوخان در سال ۶۵۷ هجری قمری بوسیله خواجه نصیر الدین طوسی ساخته شد. دومین اثر ثبت جهانی برجهای مراغه مخصوصاً گنبد کبود (مقبره مادر هلاکوخان) و برج مدور، گنبد استوانه‌ای است که بر روی ازاره سنگی در دو طبقه بنا گردیده و تاریخ آن مطابق کتیبه موجود در بنا ۵۶۳ هجری قمری است اما متأسفانه ثبت جهانی رصدخانه مراغه به دلیل مشکل اداری با یکی از ادارات محترم که نیاز به جابجایی حریم است و حل آن مستلزم طی یک پروسه اداری است و دومین اثر مهم قابل ثبت جهانی، برجهای کبود و مدور می‌باشد که متأسفانه با توجه بر اینکه یکی از شروط سازمان یونسکو برای ثبت جهانی، رعایت حریم اولیه (۷۵ متری) تا گنبدها می‌باشد که با ابراز تأسف در پند سال اخیر به دلیل عدم توجه به این مسئله مهم در حریم ۲۵ متری این آثار فاخر مجتمع تجاری احداث شده و لذا متأسفانه حریم مورد نظر سازمان یونسکو نقض گردیده است که برای حل این مسئله باید مجدداً مجتمع ساخته شده تا حریم ۷۵ متری باید آزادسازی شود و برای آزادسازی حریم ضمن حفظ حقوق شهروندی باید با اخذ رضایت مالکین و پرداخت هزینه آن، اقدام شود.

۲-      دومین اقدام ایجابی مهمی که می‌تواند گره کور توسعه و اشتغال جوانان مراغه را فراهم آورد، وصل کردن راه ارتباطی مراغه به روستای توریستی کندوان از مسیر روستای یای‌شهری می‌باشد که برای تحقق این امر و ایجاد ارتباط بین این دو مسیر مستلزم احداث ۲۰ کیلومتر راه و مسیرگشایی است تا این دو مسیر به هم وصل شود و این مسئله در صورت حمایت و مشارکت خیرین مراغه با مبلغ کمی در عرض چند ماه امکان‌پذیر بوده و می‌تواند در سال ۲۰۱۸ برای استان آبرو و برای مراغه شهرت و آوازه، احیاء صنعت گردشگری و ارتقاء جایگاه تاریخی و فرهنگی آن، اشتغال جوانان و هموار شدن مسیر توسعه مراغه در راستای شأن و عظمت بی‌بدیل آن را در پی دارد که البته این امر با بودجه‌های اندک دولتی میسر نبوده لذا همت عمومی چاره‌ساز است و حل این مسئله همت بلند مردم شریف مراغه و عاشقان پیشرفت مراغه را می‌طلبد.

 

انتهای پیام

کد مطلب ۱۱۰/۲/۲/۱

 

 


گزارشگر : ناصر دبیر کد خبر : 718 ساعت : ۰۶:۰۲:۵۳ تاریخ : سه شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۶

آخرین اخبار
نرم TV
رادیو نرم
با مطبوعات جهان
کیوسک مطبوعات ایران
کیوسک مطبوعات محلی


کلیه حقوق این سایت متعلق به نرم خبر می باشد. انتشار اخبار با ذکر منبع بلا مانع می باشد.