کتاب «تاریخ مطبوعات آذربایجان در دوره رضاخان» در ۳۵۶" />

ساخت قالب
سخن سردبیر
ارسال خبر
یادداشت و تحلیل

کتاب تاریخ مطبوعات آذربایجان در دوره رضاخان

کتاب «تاریخ مطبوعات آذربایجان در دوره رضاخان» در ۳۵۶ صفحه همراه با تصاویر جراید مورد بررسی به قلم محمد عزیزی‌راد نگارش و منتشر شده‌است. این کتاب نخستین جلد از مجموعه ۱۰ جلدی تاریخ مطبوعات آذربایجان از آغاز تا به امروز محسوب می‌شود و جلد دوم آن نیز با عنوان «تاریخ مطبوعات آذربایجان در عصر احمدی؛ ۱۲۹۰ تا کودتای اسفند ۱۲۹۹» تا پایان سال جاری منتشر می‌شود.
این کتاب با شمارگان یکهزار عدد توسط انتشارات «فادیا» در چاپحانه آذرآبادگان تبریز به طبع رسیده و قیمت روی جدل آن ۲۰۰ هزار ریال است؛ در بخش «سخن مولف» کتاب آمده‌است: بدون شک پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ شمسی، نقطه عطفی در تاریخ پرفراز و نشیب کشورمان محسوب می‌شود که پایه‌های ساختار حکومتی ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی را فروریخت.
پیروزی انقلاب اسلامی، هر چند در عرصه‌های مختلف تاثیر شگرفی داشت اما تغییر فضای فرهنگی حاکم بر جامعه به ویژه از منظر فعالیت‌های رسانه‌ای و آزادی تمام‌عیار فعالان رسانه‌ای کشور به ویژه در سال‌های نخست آن از مهم‌ترین دستاوردهای این تحول سیاسی قرن بود.
امروز پس از گذشت نزدیک به چهار دهه از حیات طیبه انقلاب شکوهمند اسلامی، همگان بر این واقعیت معترفند که سال‌های نخست پیروزی انقلاب از لحاظ آزادی عمل فعالیت‌های رسانه‌ای، از برهه‌های «طلایی» تاریخ روزنامه‌نگاری کشور عزیزمان محسوب می‌شود که متاسفانه همچون دوره‌های قبل، قدر و منزلت آن دانسته نشد و حرکت‌های افراطی و به دور از واقعیت‌های آن روز ایران اسلامی، موجب اعمال محدودیت‌های ناخواسته بر این فضا از سوی سازمان‌های متولی به عنوان نهادهای برخاسته از بطن انقلاب و مردم شد.
بدیهی است که بروز و ظهور جریان‌هایی مانند گروه‌های مخالف و برانداز مسلح، تلاش جریان‌های فکری- سیاسی وابسته به شرق و غرب برای به دست گرفتن فضای فکری جامعه انقلابی و مهم‌تر از همه هشت سال جنگ تحمیلی، تصمیم‌سازان انقلاب نوپای کشورمان را به احتیاط بیشتر برای صیانت از این ثمره خون صدها هزار شهید در حوزه فعالیت‌های مطبوعاتی کرد.
با این وجود، نهال مطبوعات حتی در اوج هشت سال دفاع مقدس نیز با رویکرد حمایت از انقلاب اسلامی و آرمان‌های آن، فضای بازی برای رشد و نمو داشت که سالنامه‌های مجلد نشریات معتبر کشور در دهه ۱۳۶۰ شمسی، سند زنده رواج نقد مطبوعاتی در سال‌های دشوار حیات انقلاب اسلامی است.
طبیعی است که جریان سیال فرهنگی و رسانه‌ای حاکم بر آذربایجان‌شرقی نیز در سال‌های مورد بحث از بهمن ۱۳۵۷ تا پایان جنگ تحمیلی در سال ۱۳۶۷، تابعی از فضای حاکم بر کل کشور بود و حرکت سینوسی فعالیت‌های روزنامه‌نگاری در این خطه از مام میهن نیز از کلیت ساختار غالب بر این حوزه حساس تبعیت می‌کرد… شاید برای آنهایی که دوره پهلوی، پدر و پسر را درک نکرده‌اند و با اطلاعات کافی از خفقان سیاسی و رسانه‌ای حاکم بر ایران آن دوره، در فاصله اسفند ۱۲۹۹ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ شمسی ندارند، اهمیت فضای باز رسانه‌ای دوره بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ملموس نباشد اما نگاهی گذرا به عناوین کتب و جراید منتشر شده در جغرافیایی فرهنگی مناطق آذری‌نشین ایران عزیز در این دوره و مقایسه آن با دوره ستمشاهی می‌تواند تفاوت‌های موجود را به خوبی نشان دهد.
محمد عزیزی‌راد، مولف کتاب «تاریخ مطبوعات آذربایجان در دوره رضاخان؛ سوم اسفند ۱۲۹۹ تا بیستم شهریور ۱۳۲۰»، فارغ التحصیل رشته علوم ارتباطات اجتماعی از دانشگاه‌های تهران و علامه طباطبایی در مقطع کارشناسی ارشد بوده و به زبان‌های آلمانی و انگلیسی مسلط است و پیش از این در یک کار جمعی، کتاب «دبیرستان فردوسی در تاریخ و فرهنگ ایران» را منتشر کرده‌است.
مطالعه این کتاب به دانشجویان تاریخ، علوم ارتباطات اجتماعی، دبیران و خبرنگاران رسانه‌های ارتباط جمعی توصیه می‌شود و متقاضیان برای تهیه آن می‌توانند پیام درخواست خود را به آدرس fooladi79@yahoo.com ایمیل بزنند.


گزارشگر : فولادی کد خبر : 1632 ساعت : ۰۳:۰۲:۵۳ تاریخ : سه‌شنبه 24 دسامبر 2019

آخرین اخبار


کلیه حقوق این سایت متعلق به نرم خبر می باشد. انتشار اخبار با ذکر منبع بلا مانع می باشد.