ساخت قالب

نرم خبر: تراز آبی دریاچه اورمیه نسبت به اول مهرماه ۹۶، افزایشی ۴۳ سانتی متری داشته است.
به گزارش خبرنگار نرم خبر، مدیرکل بحران استان آذربایجان شرقی در بازدید اصحاب رسانه از وضعیت فعلی دریاچه اورمیه، ضمن اعلام افزایش ۴۳ سانتی متری سطح آبی دریاچه اورمیه عنوان کرد: در ۲۵ فروردین سال ۹۷ شاهد افزایش آب دریاچه به میزان یک میلیارد و صد میلیون متر مکعب بودیم که اکثریت آن از حوزه های آبریز استان آذربایجان غربی تأمین شده است، زیرا پتانسیل تولید آب در استان آذربایجان شرقی کمتر است.
دکتر خلیل ساعی وسعت فعلی دریاچه اورمیه را ۲۲۷۷ کیلومتر مربع و آب موجود در دریاچه را حدود ۲ میلیارد متر مکعب عنوان کرده و افزود: طی ۱۲ الی ۱۴ سال گذشته، هر ساله نزدیک به ۴۰ سانتی متر از تراز آبی دریاچه در اثر تبخیر و برداشت های غیرمجاز کاهش یافته است.
وی دلایل کاهش آب دریاچه را توسعه بی رویه اراضی کشاورزی، استفاده بی رویه از چاه های مجاز، حفر و استفاده از چاه های غیرمجاز دانسته و افزود: علاوه بر موارد فوق، ۲۰ درصد کاهش نزولات اسمانی و تغییر اقلیم نیز در خشکی دریاچه اورمیه نقش داشته اند و افزون بر اینها، به اعتقاد کارشناسان عدم گردش آب بین بخش جنوبی و شمالی آن که بواسطه پل میانگذر از هم جدا شده اند، دلیل دیگری بر کاهش آب و خشکی دریاچه است.
خلیل ساعی مهمترین تهدید اصلی در روند خشکی دریاچه اورمیه را تبخیر آب دانسته و افزایش درجه حرارت ۱/۵ الی ۴ درجه دمای هوا را عامل کاهش تراز معرفی کرده و ادامه داد: اگر درجه حرارت اقلیم مانند سال گذشته باشد، نزدیک به یک میلیارد و دویست میلیون متر مکعب آب تبخیر خواهند شد.
وی افزود: هم اکنون دانشگاه های صنعتی شریف و سهند و دانشگاه تبریز در حال مطالعه بر روی راهکارهایی برای جلوگیری از تبخیر آب و کاهش آن در دریاچه هستند.
ساعی ضمن اشاره به منتفی شدن انتقال آب از حوزه دریای خزر به دلیل ارتفاع زیاد و کیفیت آب آن، از انتقال آب رودخانه زاب و سد کانی سیب خبر داده و افزود: برای انتقال آب رودخانه زاب، نیاز به حفاری ۳۷ کیلومتر تونل داریم که در حال حاضر ۱۸/۵ کیلومتر آن انجام شده است.
مدیر کل بحران استان آذربایجان شرقیف در پایان با اشاره به بودجه ۲۲۲۶ میلیارد تومانی ستاد احیاء دریاچه اورمیه عنوان کرد، علی رغم توصیه و دستور معاون اول رئیس جمهوری مبنی بر اختصاص ۶۰ درصد از این بودجه، در حال حاضر تنها ۴۶ درصد آن تأمین شده است.


گزارشگر : خوش نیت کد خبر : 1553 ساعت : ۰۶:۵۰:۳۵ تاریخ : دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷

آخرین اخبار
نرم TV
رادیو نرم
با مطبوعات جهان
کیوسک مطبوعات ایران
کیوسک مطبوعات محلی


کلیه حقوق این سایت متعلق به نرم خبر می باشد. انتشار اخبار با ذکر منبع بلا مانع می باشد.