ساخت قالب

نرم خبر: پایگاه خبری آذرقلم، در یک گفتگوی اختصاصی با احمد بیگی نماینده مردم تبریز آذرشهر و اسکو در مجلس شورای ایلامی به انعکاس دیدگاه های این نماینده اصولگرا پرداخته است.

به گزارش نرم خبر، بخشی از گفتگوی این رسانه را با بیگی می خوانید:

گفتگو از: محمد امین خوش نیت

پیش درآمد:

نرم خبر: «احمد علیرضا بیگی» چهره شناخته شده ای از لحاظ نظامی، سیاسی و مدیریتی برای مردم آذربایجان است. چه آن زمان که به مدت چهار سال از سال ۷۴ تا ۷۸ فرمانده نیروی انتظامی استان بود، تا آن زمان که به طور پیش بینی نشده و غیرمنتظره، از سوی دولت احمدی نژاد به عنوان استاندار آذربایجان شرقی منصوب شد و چه در این دوره  که با رای قاطع ۲۳۵ هزار رای، به عنوان نماینده دوم مردم تبریز، اسکو و آذرشهر بر کرسی سبز بهارستان و خانه ملت تکیه زد. حضور پررنگ و شبانه روزی اش در مناطق زلزله زده ورزقان و اهر، یکی از نقاط بارز و ستودنی کارنامه وی در اذهان مردم آذربایجان است.

دیسیپلین نظامی او به همراه مقید بودن به آداب و اصول تشریفات سیاسی، هنوز هم در وجود او موج می زند. مثل همه دیدارهایش با هیات های خارجی و مصاحبه های اندک مطبوعاتی اش!

از لحظه اول دیدارمان تا زمان خداحافظی سعی می کند این اصول را رعایت کند. تا جایی که وقتی از روی صندلی بلند می شود تا ما را تا دم در دفترش بدرقه کند، ناخواسته دگمه های کتش را به مانند همه دیپلمات ها می بندد و مثل نظامیان خبردار می ایستد!

در یک عصر بهاری، با او در دفترش در چایکنار تبریز دیدار کردیم. دفتری که همسایگی آن با دفتر آقای تاج الدینی، با تابلوی: (نماینده سابق مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس) خود نشان از دوستی دیرین و نزدیکی بیگی و تاج الدینی (معاون پارلمانی احمدی نژاد) دارد…

حاصل یک ساعت گفتگوی صریح و صمیمی سردبیر آذرقلم با دکتر احمد علیرضا بیگی ۵۵ ساله را در دو بخش می توانید بخوانید. در قسمت اول، سردار بیگی دیروز و نماینده امروز مجلس، به موضوعاتی مانند : تبریز ۲۰۱۸، وضعیت این روزهای تیم تراکتورسازی و فراکسیون ترک زبانان مجلس و کارنامه آن اشاره می کند.

در بخش دوم نیز که فردا منتشر خواهد شد به مباحثی مانند: برنامه هایش برای سال ۱۳۹۷، حمایت اش از احمدی نژاد و برخی سوالات و علایق شخصی وی اشاره دارد.

****

اراده ای در دولت برای بزرگداشت رویداد تبریز ۲۰۱۸ نمی بینم

جناب آقای بیگی! به عنوان اولین سوال، بفرمائید که عملکرد دولت و مجموعه دست اندرکار در تبریز در مورد بزرگداشت رویداد ۲۰۱۸ را چطور می بینید؟

بیگی: نوع نگرش به موضوع رویداد ۲۰۱۸ از بنیان اشتباه بود. فرصتی بود که برای تبریز به دست آمده بود تا گذشته و تاریخ خود را به ایران و جهان معرفی کند. توانمندی های گردشگری و فرصت های اجتماعی و اقتصادی خود را در کنار معرفی آثار تاریخی که مکتوم مانده بود معرفی کند. اما متاسفانه، با گذشت بیش از سه ماه از سال ۲۰۱۸، شاهد هیچ تحرک و اقدام خاصی نیستیم. کما اینکه در همان جلسات سیاست گذاری، انحراف از مباحث کاملاً مشهود بود. یادم می  آید، در جلسه ای که به همین منظور  با حضور معاون اول ریاست جمهوری تشکیل شده بود؛ به غیرمرتبط بودن مباحث پی برده و اعتراض کردم.

مثلاً چه مباحثی؟

بیگی: مثلا ساخت و تجهیز پایگاههای سلامت، خانه های بهداشت، راه سازی و… را به ۲۰۱۸ ربط می دادند. من اراده ای در دولت برای بزرگداشت رویداد تبریز ۲۰۱۸ نمی بینم! در دو جلسه ای که با حضور آقای دکتر جهانگیری تشکیل شد، خروجی موثر و قابل استنادی را من ندیدم، به عنوان مثال بر روی اختصاص ۱۰ میلیارد تومان به این رویداد جهانی کشمکش و چانه زنی بود و آقای جهانگیری هم راضی نمی شد به قول و وعده صریحی را به نمایندگان تبریز بدهد.

حتی یادم می آید در یکی از این جلسات آقای جهانگیری اعلام کردند که «اگر برای مراسم  افتتاحیه این رویداد آقای روحانی نتوانند تشریف بیاورند من می توانم بیایم!» یعنی این نگاه تشریفاتی و غیراولویت دار به این موضوع دارند.

نوروز امسال، باید تجلی این رویداد مهم و فرهنگی را در تبریز شاهد بودیم که متاسفانه فرصت از دست رفت حداقل باید مردم ایران، به تبریز به عنوان مقصد گردشگری نگاه می کردند، حالا تبلیغات برای گردشگران خارجی پیشکش!!

  • حال که یک چهارم از فرصت تبریز ۲۰۱۸ سپری شده چه باید کرد؟

بیگی: ایرادی به این نوع نگاه و سیاستگذاری دولتی وارد می دانم این است که از چیزی سخن می گویند اما نقشی برای مردم قائل نیستند. تنها به عنوان یک مشق و وظیفه اداری نگاه می کنند. جان مایه ی این بحث ها این است که برای مردم، باید در این رویداد سهم ویژه تعریف و تبیین شود و در کنار آن برای فرهنگ و تمدن مردم آذربایجان، به همراه خود شهروندان بستر بروز و ظهور فراهم شود.

  • فکر نمی کنید مشکلات مالی و تنگناهای اقتصادی در بدنه دولت عامل این بی توجهی شده باشد؟

بیگی: نه به هیچ وجه. در بخش حاکمیتی، همه چیز را نمی توان به پول ربط داد. به عنوان مثال وقتی برای ماموریتی در بلغارستان بودم، در شهر صوفیا نمایشگاهی برپا بود. از مسئول غرفه جمهوی اسلامی پرسیدم چرا با وجود اعلام تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام، چیزی در این رابطه در غرفه ایران دیده و یا ارائه نمی شود؟! در کمال تعجب جواب داد: چیزی به ما نگفته اند! حتی برای مسئول غرفه، در بلغارستان این موضوع تازگی داشت چه رسد به مردم سایر کشورها. اینها دیگر به پول ربط ندارد.

جالب است چند متن انگلیسی مناسب هم در اینترنت پیدا نکردیم! برای اینکه تولید محتوا نداریم، هماهنگی ستادی نداریم. در نمایشگاههای بین المللی حضور فعال و معرفی مناسب نداریم. اینها دیگر به محدودیت منابع مالی ربطی ندارد.

تراکتورسازی به حال خود رها شده است

جناب بیگی! شما در دوران حضورتان در استان آذربایجان شرقی در کسوت استاندار، همیشه از حامیان و پیگرکنندگان نتایج بازی های تیم تراکتورسازی بودید. آیا هنوز هم بازی این تیم را دنبال می کنید؟

بیگی: بله. همیشه از پیگیری کنندگان نتایج بازی های تراکتورسازی بوده و هستم.

  • به نظر شما، چرا سرنوشت این تیم محبوب، این روزها چنین تلخ رقم خورده است؟

بیگی: موضوع تیم تراکتورسازی بحث مفصلی است. به نظرم اگر پدیده ای به حال خود رها شود و اراده مدیریت سیاسی، به این تیم محبوب و پرهوادار، به عنوان یک فرصت طلایی نگاه نکند نتیجه اش همین می شود. طبعاً وقتی ساز و کار را فراهم نکرده ایم انتظار نتیجه هم نباید داشته باشیم. درخت باید هرس شده، آبیاری مرتب شود و خوب از آن نگهداری شود ما این زحمات را نمی کشیم اما انتظار داریم میوه شیرین برداشت کنیم! اگر به تیم تراکتورسازی به عنوان یک پدیده «هزینه بر» نگاه کنیم، باید هم این شکست ها و ناکامی ها را هم قبول کنیم و انتظار دیگری هم نمی توان داشت.

اما اگر ایمان و باورمان این باشد که ما می خواهیم دیده شویم، برجسته شویم در همه زمینه های مختلف، در آن صورت گوهر گمشده خود را یافته ایم.

باید باور کنیم که این تیم می تواند سبب اقناع روحی و روانی و شادابی و نشاط جامعه و جوانان شود. اگر این هدف را به عنوان یک مدیر سیاسی تعقیب کنیم می توانیم دست پیش بگیریم.

متاسفانه این نوع نگاه در ارکان مختلف دولتی و ورزشی دیده نمی شود. تیم به حال خود رها شده، اگر مدیران این تیم را در حد و اندازه و توانایی خود کاری کردند، که کردند و گرنه نتیجه اش این می شود متاسفانه ما این تیم را به عنوان یکی از مولفه های نشاط اجتماعی به حال خود رها کرده و از دست داده ایم. یک مدیر ارشد سیاسی می تواند حتی موضوع دو اخطاره بودن یک بازیکن را پیگیری کرده و موجب بخشودگی آن در بازی حساس بعدی شود. اما گاهی از کنار مهمترین مسایل و تبعیض و اجحاف هایی وارد شده به تیم بی تفاوت گذر می کنند.

در آن دوران که بنده در استان بودم، پیگیری های بنده حتی مورد تعجب خیلی ها شده بود. بنده با افتخار به این مسایل ورود می کردم. من به عنوان مدیر سیاسی، این را وظیفه خود می دانستم، و تنها به یک بخش جامعه متمرکز نبودم. حتی خودم بارها در کنار تیم حضور پیدا می کردم.

فراکسیون نمایندگان استان های ترک زبان قربانی تعلقات سیاسی شد

  • شما جزو موسسین و هسته اصلی فراکسیون مناطق ترک زبان بودید. برخلاف آن شعارها و وعده ها و تبلیغات متاسفانه اکنون، عملکرد خاصی از این فراکسیون دیده نمی شود. علت اش چیست؟

بیگی: در خصوص فراکسیون ترک زبانان باید عرض کنم شکل گیری این فراکسیون برای اینکه بتواند برای توسعه و پیشرفت این مناطق منشاء اثر باشد قربانی منافع و دلبستگی های فردی و سیاسی شد ما سرنوشت مشترک، منافع مشترک با استانهای همجوار داریم که اگر نمایندگان این مناطق در کنار هم قرار گیرند می توانند موجب به دست آمدن امتیازات و تحقق حقوق حقه مردم این مناطق بشود در موضوع راه آهن، آزادراهها، مهارآبها، دریاچه اورمیه، تیم تراکتورسازی و فرهنگستان زبان ترکی آذربایجانی دارای اشتراک منافع هستم اما این فراکسیون برای منافع منطقه نتوانست منشاء اثر باشد باید این همدلی د رموضوع حادثه قطار در دفاع از حقوق جان باختگان خود را نشان می داد که متاسفانه دیدیم این فراکسیون پا پس کشید. متاسفانه در جریان رای اعتماد دولت این فراکسیون فعال می شود که رای برای وزرا جمع کند!

می گویند فعال نیودن فراکسیون به واسطه مخالفت هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی بوده است! من عرض می کنم ما نیازی به رسمیت بخشیده شدن از جانب کسی نیستیم ما وجود داریم به عنوان یک واقعیت و ما حول محور همین اشتراکات و با اعتقاد به یکپارچگی ایران برای تحقق حقوق مردم تلاش کنیم. محوریت منافع به ما امکان می دهد با یک پیامک گرد هم جمع شویم تشکیل جلسه بدهیم و از ظرفیت مجلس شورای اسلامی بهره بگیریم.

  • در این فراکسیون بیشتر با کدام نماینده همفکر و همراه بودید؟

بیگی: تنها با آقای قاضی پور، نماینده ارومیه !

  • در جلسات اول فراکسیون اصلا در مورد اجرای اصول ۱۵ و ۱۹قانون اساسی صحبتی به میان آمد یا نه؟!

بیگی: انتظار می رفت برای تحقق این اصل مهم از قانون اساسی ما در گام اول به دنبال تشکیل فرهنگستان زبان ترکی آذربایجانی باشیم. رئیس جمهور هم به مردم آذربایجان قول دادند ولی اصلاً اتفاق خاصی نیفتاد خروجی این فراکسیون باید همین موضوع می شد که متاسفانه دیده نمی شود . در ضرورت این فرهنگستان همین بس که ما در ادبیات، هنر، موسیقی نیازمند ایجاد یک مرجعی هستیم که بتواند از ورود ناخالصی جلوگیری کند و وحدت رویّه در نگارش و معرفی سبکهای مختلف و پاسداری از اصالت فرهنگ ترکی موجب شود. اینها همه نرم افزار هستند نه سخت افزار و این حقی است که ما می باید به آن به عنوان مطالبه نگاه کنیم. فرهگ به مثابه اکسیژن است اگر ما آن را از مردم دریغ کنیم آنها به هر ترتیب اکسیژن را از حیات به دست خواهند آورد اگر هوای سالم را مضایقه کنیم مردم از آن سوی آبها و مرزها آن را جستجو خواهند کرد بی شک بیگانگان این هوا را مسموم و آلوده خواهند کرد. همه باور داریم که مرجعیت فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی این مناطق متعلق به تبریز بوده است.

در جریان فروپاشی اتحاد شوروری وقتی سیم خاردارها برچیده شد کسی از سمت ما به آن سو نرفت بلکه آنها خودشان را به رودخانه خروشان ارس زدند تا خود را به مام میهن برسانند این ظرفیت اکنون مغفول واقع شده و سبب ایجاد مرجعیت فرهنگی در آن سوی مرز شده است که فراکسیون نمایندگان مناطق ترک نشین باید فعالانه در این خصوص ورود پیدا می کرد.

در سال ۹۷ چه برنامه یا هدف خاصی را برای شکوفایی اقتصاد منطقه آذربایجان دنبال می کنید؟

بیگی: به نظرم نگاه مردم به بنده به عنوان نماینده مجلس باید متفاوت تر از زمانی باشد که در جایگاه استانداری و نفر اول استان بودم. به هر حال من دیگر آن اختیارات پیشین را ندارم.

من در جایگاه استاندار، به معاونین و مدیران کل، خط می دادم، و از آنها برنامه و کارکرد و اجرا می خواستم اما الان چه بسا یک نامه ساده را هم خودم شخصاً نوشته و یا تایپ می کنم! مقصودم از بیان این حرفها، خاطرنشان کردن مسئولیت مدیران ارشد استانی است تا با فعالیت بیشتر و بهره گیری از نقش مطالبه گری نمایندگان به عنوان ید واحده با هم برای آبادانی و پیشرفت استان گام برداریم.

ورود نمایندگان به بحث انتصاب افراد، سمّ مهلک است/ مجلس از جایگاه واقعی خود فاصله گرفت

  • عملکرد بقیه نمایندگان استان را در این دوره مجلس چگونه ارزیابی می کنید؟

بیگی: اصلا راضی نیستم! یعنی انتظار این برخوردهای سطحی را نداشتم. انتظار داشتم به جای پیگیری انتصاب فلان مدیر و یا بهمان مسئول، مطالبه گری کنند. نه اینکه تمام انرژی و وقت خود را برای انتصاب مثلاً مدیر جوانان، شرکت برق، جهاد و … صرف کنند.

جالب است که دولت هم از این قضیه یعنی اختلاف نظر به وجود آمده بین نمایندگان استان برای انتصاب افراد، نهایت بهره برداری را می کند. چندین جایگاه مدیریتی استان، برای مدت های زیاد بدون مدیر و مسئول باقی ماندند. به نظرم ورود نمایندگان به بحث انتصاب افراد به مسئولیت های دولتی، یک سمّ مهلک است و رسالت نمایندگی و حق مطالبه گری و پرسشگری آنان را زیر سوال می برد. از همین روست که به صراحت می گویم: مجلس ما از آن جایگاه واقعی خود فاصله گرفته و سطحی نگر شده است.

انتظار می رفت که مجلس پاسخ مناسبی به اعتراضات مردم می داد و نشان می داد که صدای اعتراضات را شنیده و در صدد چاره جویی است. مجلس باید به این موضوع فارغ از گرایشهای سیاسی می پرداخت و از اختیارات نظارتی خودش در مواخذه عوامل نابسامانی بهره می گرفت ولی علیرغم اجماع نمایندگان از هر دو جناح تقسیم بندی و تعیین موضوع برای نمایندگان محور استیضاح  دیدیم که استیضاح را سربریدند. در تقسیم بندی مسئولیتها بین دو جناح، استیضاح وزیر راه و شهرسازی به آقای وکیلی عضو  هیئت رییسه مجلس سپرده شد من در این گروه قرار گرفتم و موضوع مسکن و شهرسازی مشکلات ناشی از فقدان برنامه ریزی در این حوزه به من سپرده شد.

من برای اینکه وفای به عهد کرده باشم از میانه سفر خارجی تفلیس به تهران برگشتم و نفر اول موافق با استیضاح وزیر راه و شهرسازی صحبت کردم ولی با کال حیرت دیدم نمایندگانی که علی الظاهر با ما همراه بودند نظرشان برگشته است و قرار شد آقای آبادی به عنوان آخرین موافق استیضاح مطالبی را در خصوص چگونگی سربریده شدن استیضاح برای روشن شدن افکار عمومی بیان کند.

ادامه دارد….


گزارشگر : خوش نیت کد خبر : 1547 ساعت : ۰۶:۴۷:۱۳ تاریخ : دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷

آخرین اخبار
نرم TV
رادیو نرم
با مطبوعات جهان
کیوسک مطبوعات ایران
کیوسک مطبوعات محلی


کلیه حقوق این سایت متعلق به نرم خبر می باشد. انتشار اخبار با ذکر منبع بلا مانع می باشد.