نرم خبر: «رضا عطاران" />

ساخت قالب

نرم خبر: «رضا عطاران» بازیگر فیلم سینمایی «مصادره» هدف اصلی این فیلم را تغییر نگاه و ذهنیت مردم نسبت به مصادره اموال و رسیدن افراد به اموال خودشان دانست.

به گزارش خبرنگار نرم خبر، رضا عطاران که اغلب مردم او را بیشتر با فیلم های شاد و بازی های کمدی و طنزش می شناسند در مصاحبه مطبوعاتی خود با خبرنگاران در تبریز گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، برای خیلی از افراد، رویدادهایی مانند «مصادره اموال» اتفاق افتاد شاید از آوردن اسم آنها اکراه داشتیم اما به هر حال دارایی های این افراد مصادره شد. ما با این فیلم آرزو کردیم که آنها به اموالشان برسند. به نظرم، این اتفاقات، کار خوبی نبوده و مردم باید به حق شان برسند.

رضا عطاران با بیان اینکه  از بازی در فیلم «مهران احمدی» حس خوبی داشته، گفت: متن فیلم را خیلی دوست داشتم، ضمن آنکه دوستی و رفاقت خوبی در تولید فیلم بین عوامل فیلم وجود داشت. چه در پشت صحنه و چه در جلوی دوربین.

وی افزود: ما تلاش کردیم که از همه نظر به واقعیت نزدیک شویم و یک قصه واقعی را با فرم خاص خودش بیان کنیم. تلاش کردیم تا همه چیز بر اساس رئالیسم چیده شود.

رضا عطاران در پاسخ به سوال خبرنگار آذرقلم در خصوص اینکه با توجه به رویکرد تقریباً سیاسی فیلم، آیا تاکنون بازخوردها و واکنش های تند علیه فیلم وجود داشته یا نه گفت: خوشبختانه برای این فیلم نداشتیم. حتی عده ای هم که قبل از تماشای آن، ذهنیت منفی نسبت به آن داشتند بعد از تماشای فیلم آن را مورد ستایش قرار دادند. ضمن آنکه، اولویت ما در ساخت این فیلم، بیشتر بر اساس متنی است که بیشتر بر روی آن دقیق کار شده بود.

رضا عطاران در پاسخ به این سوال که چرا دیگر در تلویزیون کمتر ظاهر می شود گفت: کار در سینما برایم راحت تر از تلویزیون است. ضمن آنکه کار در تلویزیون شرایط خاص خود را دارد که یکی اش، وجود یک کار خوب است اگر شرایط کار فراهم شود البته در تلویزیون هم کار می کنم. البته قبلاً مشکلاتی با تلویزیون داشتیم که اگر حل شود می توان در تلویزیون هم کار کرد.

هنرمند با سابقه سینمای ایران با اشاره به کارهای قبلی خود در حوزه کودکان مانند «مجید دلبندم» ، «دنیای شیرین» و … و علت اینکه چرا دیگر برای سینمای کودکان کار نمی کند گفت: در دهه ی هفتاد بیشتر برای کودکان کار کردیم چون آن زمان پیشنهاد کار برایم شد. البته بیشتر به روحیه خود آدم بر می گردد. اقتضای سنی هم آن زمان ایجاب می کرد که برای کودکان کار کنیم. ۳۲ ساله بودم و پرشور، و از دنیای کودکی هنوز بیرون نیامده بودیم. آن زمان با همفکری هم فیلم ها را ساختیم.

رضا عطاران در پاسخ به سوال خبرنگار آذرقلم که چرا در طی سالهای اخیر موج ساخت فیلم های ایرانی در خارج از ایران مثل «من سالوادور نیستم»، یا همکاری با هنرمندان ایرانی در فیلم های هندی(مانند محمد رضا گلزار) و… رواج پیدا کرده و گفت: این کار از لحاظ خلق فضاهای جدید سینمایی و جذابیت می تواند موفق باشد. ضمن آنکه اقتضای لوکیشن ها چنین ایجاب می کند که بتوان تصاویر مربوط را ضبط کرد. مثلاً ما برای تصویر برداری صحنه های قبل از انقلاب که بحث حجاب در آن مطرح نباشد، نیاز به تصاویر یک کشور خارجی مانند ارمنستان را داشتیم که فضای  کنونی آن، به فضای آمریکا در دهه های ۵۰ تا ۸۰ نزدیکتر است. البته، کار سختی ها را دارد اما شیرینی های خاص خودش را هم دارد.

وی تاکیدکرد: هنر سینما، آنقدر گسترده و نامحدود است که نمی توان آن را محدود به یک زمان و مکان کرد. اما امیدوارم که این کار یعنی، بازی در لوکیشن های خارجی صرفاً و تنها به خاطر جذابیت های ظاهری خارج نباشد!

عطاران، در پاسخ به این سوال که چرا اغلب در نقش های «کمیک» بازی می کند تا جدی، گفت: ما تنوع طلب هستیم. دوست داریم نقش های جدی هم بازی کنیم. اما موضوع این است که مردم دوست دارند ما را در این نقش ها ببینند، باور پذیری نقش های ما برای آنها، بیشتر کمیک است.

هنرمند برجسته سینمای ایران در مورد وضعیت سینما و فیلم سازی در شهرستانها هم گفت: زمانی من در مشهد کار سینمایی و تئاتر می کردم و با سختی های کار در شهرستانها آشنا هستم. خیلی از هنرمندان، به تهران آمدند تا کار را ادامه بدهند. شهرستانها پتانسیل های بالایی دارند حداقل تفاوت بصری اش باعث می شود که کشش ایجاد شود. مثلاً در دوره ای در شمال کشور فیلم نمی ساختند اما بعدها این کار صورت گرفت و حال و هوای سینما هم عوض شد.

الان هم شنیده ام که در تبریز هم چند کار سینمایی در حال ساخت بوده و یا قبلاً ساخته شده است که جای امیدواری است.

معتقدم، در تبریز هم زمینه کار سینمایی بسیار قوی وجود دارد و حتما این کار اتفاق خواهد افتاد مثل فیلم سرو (جعفر پناهی)و…

این بازیگر سینما و تلویزیون، راه اندازی پردیس های سینمایی مجهز را در تبریز بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: تماشای فیلم خوب در محیطی خوب و استاندارد، یکی از تفریحات سالم دنیا برای خانواده ها به شمار می رود و من خوشحالم که این کار خوب در تبریز اتفاق افتاده است.

در ادامه این کنفرانس خبری، آقای مجید مسعودی مدیر عامل مجموعه «ستاره باران» که میزبان رضا عطاران و فیلم «مصادره» است طی سخنانی گفت: هم اکنون ۴ سالن سینمایی در این مجموعه، به اکران فیلم اختصاص یافته اند و ما تلاش می کنیم تعداد سالن ها را تا نیمه اول امسال، به ۷ سالن برسانیم.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۰ درصد تماشاگران فیلم ها و استفاده کنندگان از سالن های سینمایی این مجموعه را خانواده ها تشکیل می دهند گفت: استقبال شایان توجه خانواده ها و جوانان ما را تشویق می کند تا در راهی که انتخاب کرده ایم مصمم تر شویم.


گزارشگر : خوش نیت کد خبر : 1543 ساعت : ۰۶:۰۲:۱۶ تاریخ : دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۷

آخرین اخبار
نرم TV
رادیو نرم
با مطبوعات جهان
کیوسک مطبوعات ایران
کیوسک مطبوعات محلی


کلیه حقوق این سایت متعلق به نرم خبر می باشد. انتشار اخبار با ذکر منبع بلا مانع می باشد.