گفتگو با «رضا بنفشه خواه» بازیگر سینما و تلویزیون:


ساخت قالب

گفتگو با «رضا بنفشه خواه» بازیگر سینما و تلویزیون:

مصاحبه: محمد امین خوش نیت

____________________________________

نرم خبر: آشنایی ما با «رضا بفشه خواه» همان چهره ای که بیشتر با نقش «محمدرضا شاه» در بین مردم شناخته شده به سال ۱۳۸۱ برمی گردد. بهمن ماه سال ۸۱ این هنرمند به همراه چند هنرمند شاخص دیگر مانند: مرحوم محمود بنفشه خواه (برادرش)، شهلا لرستانی و بهزاد رحیم خانی و چند بازیگر دیگر در جشن فجر انقلاب اسلامی با عنوان «فرزندان ۲۹ بهمن تبریز» که به همت شهردار وقت برگزار شد در تبریز حضور یافته بود. از آن سال تاکنون این هنرمند بارها به تبریز آمده و ارتباط ما به رغم تفاوت سنی زیاد بین من و ایشان همچنان حفظ شده است.

رضا بنفشه خواه متولد سال ۱۳۲۲ تهران است. نخستین کار تئاتری‌اش را با بازی در نمایشنامه‌ای در سال ۱۳۴۲ به کارگردانی مصطفی اسکویی انجام داد. در اواخر سال ۱۳۶۲ در نخستین تجربه تلویزیونی‌اش «مخمصه» بازی کرد که در نوروز ۱۳۶۳ از تلویزیون پخش شد. وی پدر بیژن بنفشه خواه و برادر مرحوم محمود بنفشه خواه است.

بخشی از فیلم ها و سریال هایی که رضا بنفشه خواه در آنها به ایفای نقش پرداخته عبارتند از:

آئینه عبرت، کباب غاز، کوچولوی خوش‌شانس، وعده دیدار، جان‌سخت، بازی‌های پنهان، لبه تیغ، مجسمه

مدرسه پیرمردها، آخرین پرواز، بازی تمام شد، تا مرز دیدار، زیر بام‌های شهر، شب دهم، افسون، روزنه، سال‌های خاکستری، پرستار شب، اجاره‌نشین‌ها، پدربزرگ، توهم، گره، شب مکافات، مردی که زیاد می‌دانست و …

چندی پیش یک بار دیگر فرصتی دست داد تا به بهانه حضور جمعی از هنرمندان و پیشکسوتان فیلم و هنر و موسیقی در تبریز، با او در هتل کایا تبریز ملاقات کنیم. این بار همسرش نیز او را همراهی می کرد. هر چند پیرتر از گذشته به نظر می رسید اما هنوز هم آن شوخ طبعی معروف و خونگرمی و بذله گویی اش را فراموش نکرده است و گاه و بیگاه با شوخی های فی البداهه اش، جمع ما را به نشاط می کشاند. با او در یکی از شب های خنک آذربایجان به گفتگو نشستیم که ماحصل آن را می خوانید:

***

استاد! خوش آمد می گویم به شما و همسر محترم تان به خاطر حضور در شهر تبریز. چندمین بار است که به تبریز سفر می کنید؟

  • بار پنجم بنده است که افتخار سفر به تبریز و آذربایجان عزیز را دارم مخصوصاً در این هوای دلپذیر و خنک و شب های رویایی تبریز!

تبریز را چطور دیدید؟

تمام «رنگی»!  شهر خوب و زیبایی است. بی تعارف بگویم: تبریز شهر باصفا و گردشگرپسندی است اما جا دارد بیش از این تبلیغ و معرفی شود. باید توریست ها باور کنند که مناطق توریستی ایران، فقط اصفهان و شیراز نیست. کرمان، تبریز، یزد هم زیبا و دیدنی هستند. جاذبه های گردشگری و هوای تبریز بی نظیر است. من به حال مردم تبریز به خاطر داشتن چنین شهر و چنین فرهنگی غبطه می خورم.

با همسرتان چطور و کجا آشنا شدید؟

  • بنده مدتی در کاخ مرکزی جوانان مشغول بودم. ایشان نیز در همان محل بودند و فعالیت هنری داشتند. آنجا با ایشان آشنا شدم و در ادامه کار هم خواستگاری و ازدواج ما انجام شد. اکنون هم بازنشسته هستند.

همسرتان با کار هنری شما مشکل نداشتند؟

  • نه زیاد خیلی همراهی ام می کردند.

وضعیت فیلم سازی را در کشور ما چگونه ارزیابی می کنید؟

  • به نظرم نسبت به گذشته بهتر شده است اما این امر هم نسبی است اگر بخواهیم با کشورهای منطقه مقایسه کنیم وضع مطلوبی داریم اما قابل مقایسه و رقابت با کشور ترکیه نیستیم. چرا که سرمایه گذاری بر روی هنر فیلم سازی در ترکیه خیلی بیشتر از ایران است و از نظر ما باورنکردنی است ضمن آنکه فضای کار و نقد در ترکیه خیلی متفاوت تر از جامعه ماست. آستانه تحمل و نقدپذیری و ساخت فیلم های انتقادی در ترکیه خیلی بالاست. با این حال نمی توان منکر استعدادهای درخشان جوانان ما درعرصه فیلم سازی و بازیگری شد. مخصوصا در دولت یازدهم شاهد شکوفایی استعدادها و ایجاد فضای بهتر برای هنر سینما بودیم.

پس به نظر شما مهمترین ضعف ما غیر از نبود «سرمایه های مادی» چیست؟

  • ما فیلم نامه نویس و نمایشنامه نویس خوب نداریم. ضعف ما عمدتاً در این بخش است. مخصوصاً در نمایشنامه نویسی ضعف داریم. اکثراً شاهد هستیم که نمایشنامه های خارجی برای چندین بار توسط کارگردانان مختلف روی سن می رود!

همین ضعف را می شود در سریال های ۱۳ یا ۲۶ قسمتی تلویزیون هم مشاهده کرد. شما شاهد هستید که یک سریال، شروع خوب و جان دار و جذابی دارد اما در ادامه و به  ویژه از نیمه به بعد، انگار کفگیر استعداد نویسنده ها به ته دیگ می خورد و…!

ذهنیت عمومی این است که هنرمندان به ویژه هنرمندان تلویزیون «سینما» از وضعیت اقتصادی و مالی خوب و زندگی مرفهی برخوردارند. آیا این طور است؟

نه این موضوع کلی نیست و عمومیت ندارد، بعضی ها گیشه ای هستند و وضع مالی خوبی دارند. اما برای اکثریت اینگونه نیست. چرا که برای برخی از تهیه کنندگان، که صرفاً نگاه اقتصادی و منفعت طلبانه دارند شخصیت های هنری چندان فرقی ندارد. به قول معروف دوغ و دوشاب یکی است! در چنین شرایطی تعداد بازیگرانی که وضعیت خوبی دارند انگشت شمار است.

آخرین فیلمی که تماشا کردید چه نام داشت؟آخرین بار کی رفتید سینما یا سالن تئاتر؟

  • من معمولا سینما نمی روم! برای اینکه فیلم های این دوره و زمانه برایم جذّابیتهای لازم را ندارند. با این حال معمولاً همه تئاترها را می روم.

آخرین فیلم هایی هم که دیدم، فکر کنم تله فیلم « برگ های پاییزی» بود که از شبکه یک پخش شد و «هوای خنک» که از شبکه افق پخش شد.

میانه تان با موسیقی و کتاب چطور است؟

  • عالی! هیچ چیز برای من ارزشمندتر از کتاب و موسیقی نیست. همیشه در اوقات فراغتم از این دو بهره می گیرم.

خواننده محبوبتان کیست؟

  • استاد شجریان، علیرضا فریدون پور، نیلچی زاده، صابر شیردل، حجت اشرفی زاده، حامد همایون، محسن یگانه و… هم سنتی دوست دارم و هم پاپ.

با موسیقی آذربایجانی آشنایی دارید؟

  • خیلی دوست دارم مخصوصاً آلبوم ها و ترانه های رحیم شهریاری را زیاد گوش می کنم. اکثر کنسرت هایش را هم می روم.

به عنوان آخرین سوال، در مورد تبریز ۲۰۱۸ چه می دانید؟ (استاد با این پرسش با تعجب برخورد می کند) و می گوید:

نه، چیزی نشنیده ام!

و این امر برای ما شهروند آذربایجانی که سعی  داریم موضوع «پایتخت کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸» را برای شهر تبریز تبلیغ کنیم کمی سنگین و ناباورانه است. اینکه هنوز نتوانسته ایم این موشوع را به سطح هنرمندان طراز اول کشورمان بکشانیم چه برسد به شهروندان عادی……!

 

ممنون که در این مصاحبه شرکت کردید. برای شما در تبریز، روزها و ساعاتی به یادماندنی آرزو می کنیم.

_ من هم برای همه شهروندان هنرمند و با احساس آذربایجانی و تبریزی آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.


گزارشگر : خوش نیت کد خبر : 1495 ساعت : ۰۶:۰۶:۳۱ تاریخ : یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶

آخرین اخبار
نرم TV
رادیو نرم
با مطبوعات جهان
کیوسک مطبوعات ایران
کیوسک مطبوعات محلی


کلیه حقوق این سایت متعلق به نرم خبر می باشد. انتشار اخبار با ذکر منبع بلا مانع می باشد.