ساخت قالب

 

گزارش خبری: جهانبخش احمدیان
نرم خبر: گزافه نیست اگر ترکان فارسی گوی را اسطوره های شعر و ادب فارسی بنامیم. سخنوران چیره دستی که جایگاه ویژه ای در ادبیات فارسی داشته و در این راه به همت طبع بلندشان، مفتخر به کسب القابی از بزرگان علم و ادب و سیاست، در گذشته و حال شده اند. حکیم نظامی (نظامی)، ملک الشعرا ( صائب ) فخر الشعرا (قطران) شهریار ملک سخن ( محمد حسین بهجت )، حسّان العجم ( خاقانی ) و … القابی هستند که این شاعران دریافت کرده اند.
در این بین نقش خاقانی در تبیین زندگی اجتماعی اقوام ایرانی و به نظم کشیدن عادات و رسوم و روزمرگی های آن زمان، منبعی مستند برای مورخینی است که به دنبال تألیف تاریخ اجتماعی ایران و اقوامش در قرن ششم اجتماعی و پیش از آن هستند. اشعار خاقانی که به حق دایره المعارف نفیسی از تاریخ اجتماعی ایران در قرن ششم است، اهالی فرهنگ و ادب کشور را مجاب می کند تا افزون بر لقب پیشینش، افضل‌الدّین بدیل بن علی خاقانی شروانی را “خاقان شعر فارسی” بنامند.
گرچه شرح ها و تفاسیر زیادی بر اشعار خاقانی نوشته شده است ولی به دلیل عدم درک صحیح از اشعار و مضامین شعری وی، غالبا نتوانسته اند حق مطلب را ادا کنند. جدیدترین کتاب حاوی نقدها و تأملاتی در حوزه ی خاقانی شناسی به دست توانای ادیب فرهیخته، استاد دکتر سعید الله قره بگلو و با دستیاری دکتر زهرا احمدی، با نام (ساقی به یاد دار ) توسط انتشارات آیدین منتشر شده است که حاوی نکات ارزنده ای است که از برخی ابیات دشوار خاقانی گره گشایی می کند؛ ابیاتی که توسط شارحان دیگر به اشتباه شرح و تفسیر شده است و یا همچون دکتر استعلامی که به دلیل ناتوانی از درک منظور شاعر و مفهوم بیت، با انواع علائم نگارشی، به استهزای خاقانی بزرگ پرداخته است و این استاد فرهیخته ی آذربایجانی با رعایت انصاف و ادب، موارد را نقد و شرح کرده اند.
مراسم رونمایی از کتاب ( ساقی به یاد دار ) و تجلیل از نویسنده ی آن، استاد دکتر سعیدالله قره بگلو، روز جمعه ۱۴ مهرماه ۱۳۹۶، به همت موسسه ثمین کتاب ایرانیان، با همکاری انتشارات آیدین و با حضور جمع کثیری از اهالی فرهنگ و ادب، در محل این موسسه برگزار گردید.

این مراسم با خوانش ترجمه ی ترکی غزلی از خاقانی توسط محمد رضا جلیل نژآد، مجری کارشناس توانمند استانمان آغاز شد که وی با قرائت دلنشین خود تحسین حضار را برانگیخت.

در ادامه دکتر زهرا احمدی، مدیر عامل مؤسسه ثمین کتاب ایرانیان، ضمن تقدیر و تشکر از حضور مهمانان، از تلاش های، دکتر سعید الله قره بگلو در راه گردآوری و تصحیح و تألیف کتاب یادشده سپاسگزاری کرده، این اثر را برگ زرینی در بین کتاب های منتشر شده در دهه های اخیر دانست.
سخنران اول این مراسم خانم دکتر معصومه معدن کن، طی سخنانی به جایگاه شعر و ادب فارسی در قرن ششم پرداخته و از خاقانی به عنوان یکی از بزرگترین شاعران این قرن نام برد. ایشان آثار خاقانی را تاریخ منظومی از زندگی اجتماعی اقوام ایرانی دانستند و با ذکر مثالهایی از اشعار وی، شمه ای از تاریخ اجتماعی آن دوران اقوام ایرانی را بازگو کردند. در ادامه ایشان با ذکر مثالهایی از کتاب ( ساقی به یاد دار ) از زحمات و تلاش های دکتر قره بگلو برای تالیف این اثر ارزشمند، تقدیر و تشکر نمود.
استاد چنگیز مهدی پور، استاد مسلم موسیقی عاشیقی ، با ارائه قطعاتی از موسیقی آیینی – حماسی آذربایجانی گرما بخش این مجلس شد.
فرماندار شهرستان تبریز، دومین سخنران این مراسم بودند که با ذکر اهمیت برگزاری چنین مراسمی، از موسسه ی فرهنگی هنری ثمین کتاب ایرانیان برای برگزاری این مراسم باشکوه و سایر فعالیت های ارزنده ای که توسط این موسسه انجام و موجب ارتقای فرهنگ سرزمینمان می شود، تشکر کردند و آمادگی خود را برای هر گونه همکاری در جهت نشر آثار بزرگان و تقدیر از پیشگامان این عرصه اعلام داشتند.
دکتر محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان نیز از کتاب به عنوان دستاوردی ارزشمند که سبب برگزاری چنین مراسمی می شود، یاد کرد و ضمن قدردانی از مولف کتاب ساقی به یاد دار، از آمادگی اداره کل فرهنگ و ارشاد استان برای حمایت از ناشران و نویسندگان و فعالان حوزه ی کتاب خبر داد. ایشان ضمن تشکر از انتشارات آیدین برای دعوت به مراسم و نیز موسسه ی ثمین کتاب ایرانیان برای برگزاری این رونمایی باشکوه، تعداد ٣٠٠ جلد از کتاب (ساقی به یاد دار) را از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد استان خریداری کردند.

دکتر فرج قلی زاده، عضو شورای شهر تبریز نیز با اظهار تأسف از عدم رغبت جامعه به کتابخوانی، بزرگترین معضل فرهنگی کشور را عدم مطالعه خواند. رئیس کمیسیون فرهنگی شورا از عموم مردم و به ویژه صاحبان فکر و اندیشه درخواست کرد پیشنهادهای خود را در جهت اشاعه ی فرهنگ کتابخوانی به کمیسیون فرهنگی شورا ارائه دهند.
استاد خسرو سرتیپی، شاعر، نویسنده و پژوهشگر ادبی، با اشاره به جایگاه ادبی خاقانی، خواستار توجه ویژه مسئولین امر به این شاعر و تکریم ایشان در مقبره الشعرا شده و وضعیت فعلی این مزار را در شأن این شاعر ندانست.
دکتر عربزاده به عنوان دوست دیرین و یار دانشگاهی دکتر قره بگلو، با ذکر خاطراتی از دوران تحصیل، به ذکر خصوصیات اخلاقی ایشان پرداخت.
آخرین سخنران این مراسم، مولف کتاب، دکتر سعید الله قره بگلو، ضمن تشکر از مدیریت موسسه ثمین کتاب ایرانیان و انتشارات آیدین، به تفسیر بخشی از اشعار خاقانی شیروانی پرداخت.

در بخش دوم موسیقی، گروه موسیقی همدلان، قطعاتی از اشعار خاقانی را در دستگاه چهارگاه ایرانی اجرا کردند که مورد توجه و تشویق حضار قرار گرفت.
دکتر زهرا احمدی در پاسخ به سوالی درباره ی اشعار ترانه و تصنیف اجرا شده توسط این گروه گفت: از آنجایی که نام کتاب “ساقی به یاد دار” برگرفته از قصیده ی مشهور خاقانی با مطلع “رخسار صبح پرده به عمدا برافکند” است، ابیاتی از این قصیده و نیز غزل دلنشین و زیبایی از غزلیات خاقانی انتخاب و در اختیار هنرمند توانمند و فرهیخته، آقای دیده بانی قرار گرفت و ایشان به همراه نوازندگان هنرمند، آقایان واحد، نظاره و خیابانی آن را اجرا کردند.
وی ادامه داد: از آنجایی که خاقانی شاعری قصیده سرا است و به دشوارگویی شهره، چنانچه در غزل هایش تخلص “خاقانی” راً ذکر نمی کرد، هیچ کس باورش نمی شد که چنان شاعر دشوارگویی چنین غزل های شیوا و موزونی سروده باشد.
احمدی ابراز امیدواری کرد آهنگ سازان، خوانندگان و نوازندگان همچنان که به اشعار حافظ و سعدی و مولانا توجه دارند، به اشعار کم نظیر شاعران بزرگ و بی بدیلی چون خاقانی نیز نظر افکنده، آثار ماندگاری خلق نمایند.
در پایان این مراسم با حضور بزرگان علم و ادب و فرهنگ شهر، از کتاب “ساقی به یاد آر”‘دکتر سعیدالله قره بگلو رونمایی شد و لوح سپاس و هدایایی از سوی فرماندار، مدیر کل ارشاد و مؤسسه ثمین کتاب ایرانیان به ایشان اهدا گردید.
لازم به ذکر است مؤسسه ثمین کتاب ایرانیان به عنوان مؤسسه ای غیر دولتی، بدون کوچکترین چشم داشتی، تنها با هدف اشاعه ی فرهنگ و ادب ایران زمین اقدام به برگزاری آیین ها و مراسم هایی می کند که در نوع خود بی نظیر هستند. در بها و ارزش کاری این مؤسسه همین بس که در شش ماهه ی نخست امسال، میزبان سه مراسم بزرگ فرهنگی- ادبی بوده است؛ بزرگداشت عطار نیشابوری در فروردین ماه، بزرگداشت فضولی و نباتی در مردادماه و آیین رونمایی از کتاب “ساقی به یاد دار” در مهرماه.
نکته ی جالب توجه این نشست ها و مراسم ها، پایان مراسم و بخش پذیرایی آن است که همواره مورد توجه مهمانان قرار می گیرد. پذیرایی از مهمانان مراسم با غذاهای سنتی و بومی آذربایجان، از ابداعات و خلاقیتهای مدیر این مؤسسه است که گامی جدی در جهت بهره مندی و آشنایی مهمانان با غذاهای سنتی شهر و استان است.


گزارشگر : خوش نیت کد خبر : 1481 ساعت : ۰۶:۴۱:۱۹ تاریخ : یکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶

آخرین اخبار
نرم TV
رادیو نرم
با مطبوعات جهان
کیوسک مطبوعات ایران
کیوسک مطبوعات محلی


کلیه حقوق این سایت متعلق به نرم خبر می باشد. انتشار اخبار با ذکر منبع بلا مانع می باشد.