گفتمان (فروم) برنامه ای مبتنی بر تجارب و مطالعات درخصوص موضوعی است که با هم اندیشی صاحب نظران و نخبگان انجام می شود  و موسسه عالی طب انتقال خون از سال  گذشته این برنامه را در مراکز انتقال خون آغاز کرده است.

به گزارش روابط عمو" />


ساخت قالب

گفتمان (فروم) برنامه ای مبتنی بر تجارب و مطالعات درخصوص موضوعی است که با هم اندیشی صاحب نظران و نخبگان انجام می شود  و موسسه عالی طب انتقال خون از سال  گذشته این برنامه را در مراکز انتقال خون آغاز کرده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون دکتر مهتاب مقصود لو قائم مقام و معاون آموزشی و پژوهشی موسسه عالی طب انتقال خون گفت: گفتمان انتقال خون در مباحث علمی  از مهر ماه سال گذشته در سازمان آغاز شده است و در این فرایند اطلاعات حول موضوعات تخصصی از روش گفتمان با طرح بحث و گفتگو به دست می آید.

دکتر مهتاب مقصود لو با اشاره به نوع این مباحث بیان کرد: این مباحث شامل مواردی است که بصورت صریح در کتاب های مرجع وجود ندارد و یا از کشوری به کشور دیگر می تواند متفاوت باشد.

وی با اشاره به معتبر بودن این روش افزود نمونه این هم اندیشی ها در سطح بین المللی بصورت مقاله در مجله Vox Sanguiniusبه چاپ می رسد.

بنا براین گزارش در حوزه بین المللی سوالات از طریق انجمن بین المللی انتقال خون (ISBT)  برای کشورهای مختلف فرستاده می شود. ما در سطح ملی این سوالات را به ادارات کل انتقال خون در استانها می فرستادیم و آنها را تشویق به مشارکت و گفتگو در این زمینه می نمائیم و این پژوهش ها  در سطح کشوری انجام شده است.

دکتر مهتاب مقصود لو با اشاره به نقاط مثبت این روش بیان کرد: مزیت این روش همفکری همه افراد در مسایل و چالشهایی است که جواب واضحی برای آن ها وجود ندارد و با این روش می توان از نظرات، مطالعات و تجارب کارشناسان و صاحب نظران مراکز انتقال خون استفاده کرد.

معاون پژوهشی طب انتقال خون  در ارتباط با اهمیت این روش در سیاست گزاری های سازمان انتقال خون گفت: استفاده از نتایج این مطالعات برای مدیران ستادی که وظیفه تصمیم گیری و سیاستگذاری ها ی سازمان را دارند می تواند مفید باشد چون می توانند از نظرات متفاوتی بهره مند شوند.

وی با اشاره به عناوین موضوعات افزود: اولین موضوع گفتمان انتقال خون با عنوان حفظ و جذب اهدا کنندگان بود که نتایج آن در قالب یک مقاله در تابستان امسال در فصلنامه پژوهشی خون چاپ شد. نتایج اولین گفتمان انتقال خون در زمینه جذب و حفظ اهداکنندگان نشان داد شیوع HBs Agمثبت در اهداکنندگان بار اول کشورمان ۶ تا ۳۹۷ برابر و هپاتیت C،  ۸تا ۱۵۸ برابر بیشتر از اهداکنندگان مستمر بود که نشان دهنده ی نقش پر رنگ اهداکنندگان مستمر در سلامت خون و فراورده های تولیدی می باشد. این در حالیست که در مراکز مختلف انتقال خون کشور ۴۴-۱۱ % اهداکنندگان بار اول طی ۲ سال آتی جهت اهدای مجدد مراجعه می نمایند. نتایج گفتمان نشان داد مهمترین عامل موثر در تبدیل اهداکنندگان بار اول به مستمر برخورد مناسب رویکرد اهداکننده محور است.

موضوع گفتمان دوم محصول نامنطبق بود که نتایج جمع بندی شده و برای چاپ درشماره پاییز آماده است.گفتمان شماره سه در مورد غربال گری سیفلیس در خون های اهدایی است که اخیرا موضوع ارسال گردیده و در دست اقدام می باشد.

دکتر مهتاب مقصود لو ضمن تشکر از همه کارشناسان و مدیرانی که در این گفتمان ها سهیم بودند بیان کرد: امکان طرح موضوع برای همه معاونت ها و مدیران کل ستادی، مدیران کل استان ها و همکاران انتقال خون در سراسر کشور وجود دارد و علاقه مندان می توانند موضوعات خود را به موسسه ارسال کنند تا در قالب گفتمان مطرح شود.

لینک گفتمان شماره ۱ جذب و حفظ اهداکنندگان


گزارشگر : ناصر دبیر کد خبر : 1053 ساعت : ۰۷:۲۳:۴۲ تاریخ : پنج شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶

آخرین اخبار
نرم TV
رادیو نرم
با مطبوعات جهان
کیوسک مطبوعات ایران
کیوسک مطبوعات محلی


کلیه حقوق این سایت متعلق به نرم خبر می باشد. انتشار اخبار با ذکر منبع بلا مانع می باشد.