با ما همراه باشید

عناوین

گام رو به جلو برای راه‌اندازی بندر خشک مراغه

منتشر شده

در

مراغه – نرم‌خبر – راه‌اندازی بندر خشک در مراغه طی حداقل یک دهه گذشته گاهی در فضای رسانه‌ای و جلسات مطرح شده و هربار پس از کش‌وقوس فراوان شامل مرور زمان شده است اما امروز، دوشنبه برای تحقق آن و تبدیل مراغه به هاب لجستیکی شمال‌غرب کشور یک گام رو به جلو در محل فرمانداری این شهرستان ویژه برداشته شد.

در این آیین یک هیات بلندپایه از شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی به عنوان سرمایه‌گذار بندر خشک مراغه با «سیدعلی موسوی» نماینده عالی دولت در این شهرستان دیدار و توافق‌های اولیه برای برداشتن گام‌های عملی به امضای طرفین رسید تا ارائه خدمات حمل‌ونقلی «door to door» به تولیدکنندگان و تجار داخلی و همچنین تسهیل و تسریع در امر ترانزیت کالا به ارمغان دولت دوازدهم در مراغه تبدیل شود.

معاون استاندار و فرماندار ویژه مراغه می‌گوید: در این جلسه توافق اولیه برای مشارکت شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در ایجاد زیرساخت‌های مربوط به ارتقای گمرک مراغه به اداره‌کل انجام شد.

سیدعلی موسوی با اشاره به اینکه کشتیرانی، نیروی انسانی مورد نیاز برای ارتقای گمرک مراغه به اداره‌کل را تامین می‌کند، اضافه کرد: هدف از ارتقای گمرک مراغه، ایجاد منطقه گمرکی و بندر خشک به شمار می‌رود و این امر می‌تواند زمینه‌ساز تحول اقتصادی در شمال‌غرب کشور شود.

وی با بیان اینکه مراغه با تولید بیش از ۶۰۰ هزار تن محصولات کشاورزی از ظرفیت‌ قابل توجهی در زمینه صادرات برخوردار است، اظهار داشت: مشارکت شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی در توسعه گمرک این شهرستان، ترانزیت و صادرات محصولات کشاورزی مراغه به کشورهای خارجی را تسهیل می‌کند.

اذعان به ظرفیت‌های مراغه برای سرمایه‌گذاری 

رئیس هیات مدیره شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری در مراغه، بیان کرد: وجود سیلوهای نگهداری محصولات زراعی و نیز زیرساخت‌های مهمی چون راه‌آهن و گمرک، این شهرستان را به منطقه‌ای مساعد برای ایجاد منطقه گمرکی و ترانزیتی در شمالغرب کشور تبدیل کرده است.

«علی مسیبی بهروز» افزود: ایجاد منطقه گمرکی در این شهرستان به عنوان بندر خشک، زمینه‌ساز رشد و شکوفایی اقتصادی و تولیدی منطقه خواهد بود و بر همین اساس شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی در ایجاد اداره‌کل و منطقه گمرکی مراغه به عنوان سرمایه‌گذار اصلی مشارکت فعالی خواهد داشت.

۳۸ هزار مترمربع از اراضی مراغه در اختیار کشتیرانی است

عضو هیات مدیره شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی نیز گفت: هم‌اکنون ۳۸ هزار مترمربع زمین در مراغه برای ایجاد منطقه گمرکی و سرمایه‌گذاری در زمینه ترانزیت در اختیار این شرکت قرار دارد.

به گفته «محمد کاشانی» این شرکت با ۴۰ هزار تن ظرفیت سیلوهای نگهداری کالا و دسترسی به ناوگان ریلی، از زمینه مساعدی برای ترانزیت کالاهای ورودی و خروجی چهار استان شمالغرب کشور برخوردار است.
به گزارش ایرنا به زودی در ادامه جلسه امروز، یک جلسه با حضور مسئولان مراغه در تهران برگزار می‌شود تا توافق‌های اولیه امروز برای راه‌اندازی بندرخشک مراغه در پایتخت نهایی شود.

اواخر مهرماه سال ۱۳۹۹ نیز معاون توسعه بازار کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در دیدار با «علی علیزاده» نماینده مردم مراغه و عجب‌شیر در مجلس شورای اسلامی گفته بود که در تلاشیم ضمن راه‌اندازی بندر خشک مراغه، آن را به هاب لجستیکی شمال‌غرب کشور تبدیل کنیم.

شهرستان مراغه با حدود ۲۶۸ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان‌شرقی قرار دارد.

ادامه مطلب
تبلیغات
برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اقتصادی

«تحقیق برای توسعه» بستر مانع‌زدایی از بخش کشاورزی

منتشر شده

در

توسط

پژوهش‌های کشاورزی سال‌ها است که در چهاردیواری موسسه‌های تحقیقاتی و دانشگاه‌ها حبس نیست و پژوهشگران این بخش گویا به تازگی بستر رونق تولید را با مدلی تحت عنوان «تحقیق برای توسعه» شخم می‌زنند تا بذر مانع‌زدایی بکارند و محصولی سودآور از دیم‌زارها برداشت کنند.

مدل تحقیق برای توسعه و افزایش سطح زیر کشت و ضریب تولید در دیم‌زارها که طی سال‌های اخیر با هدف تامین امنیت غذایی در شرایط کم‌آبی مورد توجه قرار گرفته از جمله رویکردهای مبتنی بر پژوهش برای رونق تولید، پشتیبانی و مانع‌زدایی در بخش کشاورزی دیم به شمار می‌رود.

راجع به اهمیت اجرای این مدل همین بس که بخش اعظم محصولات کشاورزی در کشورمان برخلاف روند جاری دنیا به صورت آبی تولید می‌شود و بر اساس این رویکرد جدید، پژوهشگر بخش کشاورزی دیم علاوه بر در نظر گرفتن مسائل فنی، به مسائل اجتماعی و اجرایی هم توجه کرده و نتیجه تحقیق را تا سر مزرعه دنبال می‌کند تا در عمل کشت دیم برای کشاورز سودآور باشد.

پیگیری نتایج پژوهش تا سر مزرعه

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می‌گوید: بر اساس این مدل پژوهشگران موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور که ستاد مرکزی آن در مراغه استقرار دارد، باید نتایج پژوهش را تا سر مزارع مورد توجه قرار دهند تا موانع پیش‌رو یکی پس از دیگری حذف شود.

«کامبیز بازرگان» با اشاره به اینکه تحقق این امر به مشارکت مدیران سطح کلان کشور نیاز دارد، بیان می‌کند: پژوهشگران این موسسه در کنار تحقیق فنی باید به پژوهش‌های اجتماعی و اقتصادی هم توجه کرده و به نوعی نگرش سیستمی داشته باشد.

 رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی:  کار پژوهشی در مدل جدید منحصر به دیوارهای این موسسه نیست و نتایج پژوهش‌ها باید تا مزرعه و حصول نتیجه دنبال شود

وی معتقد است که موسسه تحقیقات کشاورزی دیم باید رهبری حل مسائل کشاورزی را در دست بگیرید و به جای موسسه‌محوری، به صورت مسئله‌محوری حرکت کند.

بازرگان با تاکید بر اینکه بالای ۹۰ درصد محصولات کشاورزی دنیا از طریق کشاورزی دیم تولید می‌شود، اظهار داشت: در ایران بخش اعظم محصولات به صورت آبی کشت می‌شود و به همین دلیل در زمینه استفاده از منابع آب‌های زیرزمینی زیاده‌روی کرده‌ایم.

وی اظهار داشت: بر اساس اطلاعات و آمار از یک سو مناطق مرکزی کشور دچار کم‌آبی است و از طرف دیگر نیز می‌خواهیم به ضریب خواتکایی و امنیت غذایی برسیم؛ در نتیجه باید به کشاورزی دیم با رویکرد جدید بیش از پیش توجه کنیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه میانگین بارندگی در دنیا بالای ۶۰۰ میلی‌متر و بیشتر از میانگین بارندگی ایران است، بیان کرد: برخی کشورها که شرایط مشابه ایران را دارد با تکیه بر دانش کشاورزی از ضریب بیشتر تولید در واحد سطح برخوردار است.

اثربخشی مدل «تحقیق برای توسعه»

مدل تحقیق برای توسعه کشاورزی دیم طی سال‌های اخیر با اجرای طرح جهش تولید در دیم‌زارهای کشور به نتایج قابل توجهی رسیده و امیدواری برای تقویت این رویکرد را در میان پژوهشگران افزایش داده است؛ رویکردی که باید بدون در نظر گرفتن نگاه‌های سیاسی در دولت بعدی نیز تقویت شود و توسعه کشاورزی دیم در سیاست‌گذاری کلان کشور همچنان مورد توجه قرار گیرد.

این طرح به عنوان یکی از دستاوردهای موسسه تحقیقات کشاورزی دیم با همکاری وزارت جهاد کشاورزی تدوین و در تابستان سال ۱۳۹۹ ابلاغ شد؛ طرحی که اکنون با جدیت از سوی ستاد اجرایی فرمان امام (ره)در حال اجرا بوده و با عملیاتی شدن آن افزایش بهره‌وری تمام محصولات زراعی دیم در عمل مد نظر گرفته است.

علاوه بر آن با اجرای طرح «جهش تولید در دیم‌زارها»، افزایش سطح زیرِکشت دیم برخی محصولات نظیر گیاهان علوفه‌ای و دانه‌ها روغنی دیم در تمام مناطق دیم‌کاری کشور با توجه به امکانات و شرایط موجود در کانون توجه قرار گرفته است.

افزایش بهره‌وری با اجرای طرح جهش تولید

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور با اشاره به راهکارهای افزایش بهره‌وری در دیم‌زارها بر اساس طرح «جهش تولید»، می‌گوید: گندم دیم در چهار میلیون هکتار از اراضی زراعی کشور کشت می‌شود و در صورت استفاده از ارقام جدید معرفی‌شده از سوی این موسسه به همراه بسته کامل زراعی توصیه شده، عملکرد در واحد سطح افزایش می‌یابد.

«خشنود علیزاده» در مورد چند و چون  افزایش سطح زیرکشت دیم بر اساس این طرح نیز بیان می‌کند: گیاهان علوفه‌ای در حال حاضر در ۱۳ هزار هکتار از اراضی دیم کشور کشت می‌شود که تا پایان اجرای طرح «جهش تولید» تا حداقل ۲۰۰ هزار هکتار به جای آیش سالیانه در تناوب غلات دیم افزایش می‌یابد.

نکته قابل تامل اینکه بر اساس مدل تحقیق برای توسعه، موسسه تحقیقات کشاورزی دیم علاوه بر ارایه کمک‌های فنی به مجری طرح جهش تولید در دیم‌زارها، در تامین هسته‌های اولیه بذر ارقام جدید دیم نقش کلیدی بر عهده دارد.

توسعه تنوع ژنتیکی با هدف ارتقای پایداری تولید

رئیس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور معرفی ارقام جدید از محصولات زراعی دیم به همراه توسعه تنوع ژنتیکی را در ارتقای پایداری تولید در شرایط دیم موثر خواند و افزود: موسسه دیم در سال ۱۳۹۹ موفق شد ۱۲رقم جدید شامل سه رقم دانه روغنی، چهار رقم نخود، یک رقم جو، یک رقم گندم دوروم و سه رقم گندم نان جهت تنوع‌بخشی محصولی در شرایط دیم و بهبود عملکرد، ارتقای کیفیت و مقاومت به تنش‌های زنده و غیرزنده معرفی کند.

وی با اذعان بر اینکه ارتقای امنیت غذایی با افزایش تنوع ژنتیکی در محصولات زراعی از دستاوردهای شاخص موسسه در سال گذشته بوده، اظهار داشت: طی سال گذشته برای ارتقای امنیت غذایی و کاهش آسیب‌پذیری ارقام پیشرفته در برابر خسارت ناشی از تنش‌های زنده و غیرزنده و نیز افزایش قدرت سازگاری ارقام اصلاح شده جدید در برابر تغییرات اقلیمی نامطلوب، از روش‌های جدید در پیش به‌نژادی و به‌نژادی سریع استفاده شد.

نفوذ ارقام جدید بذرهایی که از سوی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم معرفی می‌شود، در استان‌های مختلف کشور افزایش یافته است

وی افزایش نفوذ ارقام جدید موسسه و تهیه اطلس نفوذ ارقام دیم در استان‌های کشور را از دیگر اقدامات مهم موسسه دیم برشمرد و اضافه کرد: گیاهان جایگزین لازمه توسعه کشاورزی حفاظتی، بهبود سیستم زراعی دیم و پایداری تولید است.

«علیزاده» افزایش تعداد طرح‌های تحقیقاتی یافته‌محور همراه با افزایش تعداد پروژه‌های به‌زراعی و توجه بیشتر به تحقیقات و فعالیت‌های نظام‌های زراعی را از ویژگی‌های راهبرد جدید موسسه دیم عنوان کرد.

وی به  افزایش طرح‌های مشترک با موسسه‌های دیگر اشاره و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و دانشگاه‌ها در پژوهش‌های کاربردی اشاره کرد و اظهار داشت: تعداد قراردادهای واگذاری دانش فنی به بخش خصوصی در سال گذشته به ۵۵ قرارداد فعال رسید.

علیزاده همچنین از همکاری فعال موسسه دیم در احداث و هدایت پایگاه‌های نوآوری در قالب پروژه‌های امنیت غذایی، نظام‌های گندم‌بنیان، برنامه انتخاب مشارکتی (PVS) در ۱۵ استان خبر داد و گفت: متوسط تعداد یافته‌های قابل ترویج موسسه در ۱۰ سال اخیر پنج مورد در سال بوده اما در سال گذشته این یافته‌ها به بیش از ۳۰مورد افزایش یافت.

بخش ستادی موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور در مراغه و معاونت آن در کرمانشاه قرار دارد؛ این موسسه دارای پنج ایستگاه‌ اصلی در مناطق مختلف کشور است که نماینده آن اقلیم به شمار می‌رود.

ایستگاه تحقیقاتی «مراغه» نماینده اقلیم سرد، ایستگاه «قاملو» در کردستان نماینده اقلیم بسیار سرد، ایستگاه «سرارود» در کرمانشاه به عنوان نماینده اقلیم معتدل سرد، ایستگاه گچساران در کهکیلویه و بویراحمد نماینده اقلیم گرمسیری و ایستگاه «شیروان» در خراسان شمالی نماینده اقلیم معتدل سرد و خشک است.

ادامه مطلب

اهر

هم‌افزایی برای جبران خسارت ۱۸۴ میلیارد تومانی کشاورزان اهر

منتشر شده

در

توسط

 اهر – نرم‌خبر – کشاورزان اهر در اثر حوادث غیرمترقبه سال زراعی جاری ۱۸۴ میلیارد تومان خسارت متحمل شده اند و حال نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، بانک کشاورزی آذربایجان شرقی و فرمانداری شهرستان برای حل این مشکل و دیگر نواقص این حوزه راهبردی هم‌افزایی می‌کنند.

به گزارش نرم‌خبر به نقل از ایرنا شهرستان ۱۴۰ هزار نفری اهر در ۹۰ کیلومتری شمال شرق تبریز از جمله مناطق حاصل خیز آذربایجان شرقی است که کشاورزی آن با مشکلات متعددی چون کاهش بارندگی، خشکسالی، سرمای دیررس و بارش تگرگ و نبود صنایع تبدیلی مواجه است.

در شهرستان اهر ۳۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی دیم و آبی وجود دارد که بیش از ۱۱ هزار و ۵۰۰ هکتار آن به صورت مکانیز و بقیه به شکل سنتی کشت می شود و وقوع کوچک ترین حادثه غیرمترقبه، بیشترین خسارت را به کشاورزان این شهرستان وارد می کند.

این شهرستان همچنین بیش از هشت هزار و ۵۰۰ هکتار باغ دارد که سالانه تنها ۱۴۰ هزار تن سیب از آنها برداشت می شود و اهر به همراه مراغه و مرند از قطب های اصلی تولید این محصول در آذربایجان شرقی است.

اما کشاورزان و باغداران اهر از ضعف ساختار اقتصاد کشاورزی و آسیب پذیر بودن آن در برابر هر گونه حادثه غیرمترقبه احتمالی گلایه دارند؛ کارشناسان نیز با اشاره به قابلیت های سرزمینی شهرستان می گویند که توسعه گلخانه ها و ایجاد صنایع تکمیلی از جمله راه های برون رفت از مشکلات مبتلابه کشاورزی این منطقه است.

خسارت ۱۸۴ میلیارد تومانی سرمازدگی، تگرگ و خشکسالی به باغات و اراضی کشاورزی اهر

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی با گلایه از کم‌کاری بیمه محصولات کشاورزی در پرداخت غرامت کشاورزان خسارت‌دیده، اظهار کرد: بیمه محصولات کشاورزی به دلیل کم‌کاری در عمل به تعهدات خود، موجب کاهش رغبت کشاورزان به بیمه محصولات کشاورزی شده است.

احمد محرم‌زاده گفت: در سال‌زارعی ۱۴۰۰،  سرمازدگی، تگرگ و خشکسالی که در ۶ مرحله اتفاق افتاد، ۱۸۴ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان خسارت به باغات و اراضی کشاورزی شهرستان اهر وارد کرده است و فقط در بارش اخیر تگرگ باغداران اهری متحمل خسارت ۱۰۷ میلیارد تومانی شدند.

وی خواستار رسیدگی فوری به مشکلات و موانع تولید در بخش کشاورزی شهرستان اهر شد و افزود: بلایای طبیعی بر بخش کشاورزی سایه افکنده و تولیدات بخش کشاورزی در معرض خطر جدی قرار دارد و لازم است وزارت جهاد کشاورزی نسبت به گره‌گشایی از مشکلات کشاورزان برای جلوگیری از اّفت تولیدات اقدام جدی کنند.

محرم‌زاده بابیان این‌که کمبود منابع آب و خشکسالی بخش کشاورزی شهرستان اهر را تهدید می‌کند، ابراز کرد: احداث سد کج‌رود برای تامین منابع آبی جدید جزو نیازهای ضروری شهرستان اهر است، چرا که کم‌آبی بزرگ ترین تهدید برای بخش کشاورزی است.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی با گلایه از نبود صنایع تبدیلی محصولات باغی و دام‌پروری در شهرستان اهر اضافه کرد: تولیدات باغی و دامپروری در شهرستان اهر به دلیل نبود صنایع تبدیلی؛ آن طور که باید و شاید فرآوری نمی‌شود و این کمبود باعث دلسرد شدن دامداران و باغداران می‌شود.

وی  ادامه داد: شهرستان اهر با داشتن هفت هزار و ۵۰۰ هکتار باغات تنها ۱۱ دستگاه ضد تگرگ دارد، لذا از دستگاه‌های ذی‌ربط انتظار داریم برای پیگیری از خسارت‌های آینده تگرگ و سرمازدگی با اختصاص تسهیلات همراه کشاورزان و باغداران باشند.

کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصد بارندگی‌ها در اهر

فرماندار شهرستان اهر نیز با اشاره به این‌که کشاورزی توأم با تخصص و توجه به زنجیره تولید می‌تواند از ریسک این بخش بکاهد، اظهار کرد: شهرستان اهر با داشتن جایگاه سوم قطب تولید سیب در آذربایجان شرقی، هنوز صنایع تبدیلی ندارد و غفلت از ایجاد صنایع تبدیلی جزو حلقه‌های مفقوده است.

رسول خدابخش با بیان اینکه برای صادرات محصولات کشاورزی هیچ برنامه‌ی مشخصی وجود ندارد، گفت: متاسفانه در شهرستان اهر تنها به توسعه باغات توجه شده و با وجود هفت هزار و ۵۰۰ هکتار باغات و تولید سالانه ۱۵۰ هزار تن محصولات کشاورزی سردرختی از بازاریابی، فروش و صادرات غفلت شده است.

خدابخش با انتقاد از توسعه باغات غیرمجاز در شهرستان اهر بیان کرد: در شرایطی که کم‌آبی بخش کشاورزی شهرستان اهر را تهدید می‌کند و از طرفی باغات به صورت غیرمجاز توسعه می‌یابند، از این‌رو برای مسئولان واسطه می‌فرستند تا با تخصیص آب به باغات غیرمجاز موافقت کنند.

فرماندار شهرستان اهر بابیان اینکه میزان بارندگی در سال آبی در شهرستان اهر ۲۰۷.۷ میلی‌متر است، اظهار کرد: متاسفانه بارندگی‌ها امسال ۲۵ تا ۳۰ درصد کاهش یافته است و باید برای مدیریت بحران کم‌آبی برنامه‌ریزی داشته باشیم و با توجه به این موضوع باید جهاد کشاورزی برای توسعه کشاورزی هوشمند و حفظ اشتغال و تولید در بخش کشاورزی شهرستان اهر برنامه داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه شهرستان اهر در تعیین آب‌بهای بخش کشاورزی هیچ‌گونه اختیاراتی ندارد، گفت: آب‌بهای بخش کشاورزی با معیار برداشت محصول در هر هکتار تعیین می‌شود و بارها این موضوع را پیگیر شده‌ایم اما چون به وزارت نیرو ارتباط دارد نتوانستیم نتیجه مثبتی بگیریم.

پرداخت 45 میلیارد تومان تسهیلات بانک کشاورزی در اهر 

مدیر شعب بانک کشاورزی آذربایجان‌شرقی، حمایت از بخش دامداری صنعتی را اولویت این بانک دانست و گفت: بزرگ‌ترین دامداری صنعتی استان با ظرفیت ۶ هزار رأس دام در تبریز احداث می‌شود.

جواد محمودی در جلسه مخاطرات بخش کشاورزی شهرستان اهر با انتقاد از عدم تشکیل زنجیره تولید گوشت مرغ در آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: متاسفانه تاکنون نتوانسته‌ایم زنجیره تولید در استان را تشکیل دهیم و در زمینه کارهای مشارکتی ضعف داریم.

وی همچنین با بیان این‌ که در سال‌جاری ۲۰ هکتار بر ظرفیت گلخانه‌های آذربایجان‌شرقی افزوده می‌شود، افزود: هیچ‌گونه محدودیتی در تامین تسهیلات برای توسعه گلخانه‌ها در استان نداریم و  سال گذشته ۶۰۰ میلیارد تومان تسهیلات طی برای توسعه گلخانه‌های استان پرداخت کردیم.

مدیر شعب بانک کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: ۱۵ درصد منابع بانک‌های دولتی و خصوصی باید به بخش کشاورزی تزریق شود اما در حقیقت پنج درصد از منابع بانک‌ها به بخش کشاورزی تزریق می‌شود.

محمودی از احداث ۲۰۰ هکتار گلخانه در آذربایجان شرقی و ۳۰ هکتار در شهرستان هریس خبر داد و افزود: سال گذشته ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات در آذربایجان‌شرقی پرداخت کردیم و ۹۳ درصد این تسهیلات به بخش کشاورزی اختصاص یافته است.

وی با تاکید بر این‌که هیچ‌گونه علاقه‌ای به تعطیلی واحدهای تولیدی آذربایجان‌شرقی نداریم، یادآوری کرد: وقتی واحد تولیدی ۱۰ سال است تولیدی نداشته و فقط از منویات رهبر معظم انقلاب سوءاستفاده می‌کند، باید احکام اجرایی را در حق آن‌ها عملی کنیم تا این‌که تولیدکننده واقعی و سوءاستفاده را از همدیگر تفکیک کنیم.

مدیر شعب بانک کشاورزی آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۲۱۰ میلیارد تومان از منابع بانک کشاورزی در قالب تسهیلات به متقاضیان شهرستان اهر پرداخت شده و از این میزان باید تاکنون ۴۵ میلیارد تومان، معادل ۲۰ درصد از منابع بانک کشاورزی در اهر و ۹ درصد از مجموع تسهیلات پرداخت شده در آذربایجان شرقی، وصول می‌شد ولی تاکنون این منابع از سوی مردم به بانک بازنگشته است.

وی با اشاره به خسارت تگرگ به باغات و اراضی کشاورزی شهرستان اهر افزود: کشاورزان و باغداران تنها ۲۰ درصد حق بیمه محصولات کشاورزی را پرداخت می‌کنند و ۸۰ درصد حق بیمه از سوی دولت پرداخت می‌شود.

محمودی همچنین از پرداخت ۱۳۰ میلیارد تومان تسهیلات برای نوسازی مکانیزاسیون بخش کشاورزی آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: با توجه به شناور بودن اعتبارات برای نوسازی مکانیزاسیون بخش کشاورزی، شهرستان اهر هشت میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از این اعتبارات را جذب کرده است و تولیدات تراکتورسازی تبریز جوابگوی متقاضیان خرید تراکتور نیست در حالی که سال گذشته برای خرید یک هزار دستگاه تراکتور تسهیلات پرداخت کرده‌ایم.

گزارش از رضا بالاگر

ادامه مطلب

جلفا

سرمایه‌گذاری سه‌هزار و ۵۷۱ میلیارد تومانی ارس برای توسعه صادرات

منتشر شده

در

توسط

تکنولوژی

جلفا – نرم خبر – حمایت از تولید صادرات‌محور و بومی‌سازی برندهای معروف خارجی با رویکرد صادراتی از حدود ۲ سال گذشته در منطقه آزاد ارس آغاز شده و تنها در یک سال اخیر طرح های تولیدی و صنعتی با سرمایه گذاری ریالی سه هزار ۵۷۱ میلیارد تومان و ارزی ۷۰.۵ میلیون یورو به بهره برداری رسیده است.

در راستای حمایت از فعالان اقتصادی با رویکرد تولید محصولات صادراتی در منطقه آزاد ارس، ۳۸ طرح تولیدی و صنعتی به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان پنجشنبه گذشته به صورت ویدیو کنفرانس با دستور رییس جمهوری افتتاح شد.

علاوه بر این  بیستم شهریور سال گذشته نیز ۱۲ طرح صنعتی و کشاورزی با سرمایه‌گذاری ریالی ۴۱۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان و سرمایه گذاری ارزی ۷۰.۵ میلیون یورویی به صورت ویدئو کنفرانس با دستور رییس جمهوری افتتاح شد.

متعاقب این رویکرد که هسته اصلی آن بومی سازی محصولات برند و بازفرآوری آن برای صادرات است، فروردین ماه امسال نیز ۲۰ طرح بزرگ صنعتی، فنی و زیربنایی، کشاورزی و گردشگری با  بیش از یک هزار و ۱۵۸ میلیارد تومان سرمایه گذاری، به صورت ارتباط زنده تصویری با دستور رئیس جمهور در منطقه آزاد ارس به بهره برداری رسید.

منطقه آزاد ارس با داشتن ۲۸۱ واحد تولیدی و صنعتی فعال و ۲۰۶ واحد در حال ساخت، فعالیت های اقتصادی خود را بر مبنای رفع موانع تولید و پشتیبانی ادامه می دهد و نهضت حمایت از تولیدکنندگان با رویکرد صادرات اولویت اصلی و اول خود قرار داده است.

تولید انواع محصولات صنعتی، لوازم خانگی، کشاورزی، گلخانه‌ای و توسعه عمرانی در منطقه آزاد ارس، الگوی مناسب حمایت از تولید، توسعه و اشتغال را به وجود آورده است که با اولویت تولید محصولات وارداتی در داخل کشور به پیش می رود.

نهضت صادرات در منطقه آزاد ارس
محسن نریمان مدیرعامل منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس

اشتغال ۵۰۰ نفری در منطقه آزاد ارس با اولویت صادرات و داخلی‌سازی واردات 

مدیرعامل منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: در راستای اولویت های یاد شده،   ۲۳ طرح صنعتی، هفت طرح کشاورزی، ۲ طرح عمرانی و سه طرح ورزشی طی روزهای گذشته در منطقه افتتاح شد که ۲ هزار میلیارد تومان هزینه کرد و ۵۰۰ نفر اشتغالزایی داشت.
محسن نریمان اظهار کرد: یک واحد تولید الیاف نسوز سرامیکی یا پتوی سرامیکی که پیش از این ۹۰ درصد نیاز داخل به این محصول وارداتی بود با اعتبار ۲۵۰ میلیارد تومان و اشتغال ۴۰ نفر در منطقه آزاد ارس به بهره‌برداری رسید.

وی ادامه داد: این محصول برای عایق بندی در درجه های حرارت بیش از هزار درجه کاربرد دارد و در واقع دومین کارخانه از این نوع در کشور محسوب می شود ولی ظرفیت کارخانه افتتاح شده در ارس پنج هزار تن بوده که بیشتر از نوع مشابه آن است.
وی افزود: یک واحد صنایع غذایی هم که به تولید فرآورده های کاکائویی به صورت صنعتی و فانتزی اشتغال خواهد داشت با اعتبار یکهزار و ۱۰۰ میلیارد تومان و اشتغال ۵۰ نفر مستقیم و ۱۵۰ نفر غیرمستقیم به مرحله افتتاح رسید.
وی ادامه داد: انبار ایمن نگهدار برای نگهداری مواد اولیه دخانیات با ظرفیت نگهداری ۱۰هزار تن با اشتغال ۲۰ نفر و سرمایه گذاری ۱۲۰ میلیارد تومان از جمله دیگر طرح های افتتاح شده در این راستا است.
نریمان یادآور شد: واحدهای تولید لوازم خانگی، کولر گازی، دامپروری، آبزی‌پروری، کشاورزی، شوینده های بهداشتی، کفپوش، دیوار پوش، کارتن، سیم ظرفشویی و پوشاک از دیگر طرح های افتتاح شده منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس بوده است.

مدیرعامل منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس همچنین خاطر نشان کرد: بزرگترین گلخانه سقف شیشه ای هیدروپونیک خاورمیانه در منطقه آزاد ارس ایجاد شده و تراز تجاری این منطقه از ۲ سال گذشته مثبت بوده و از واردات به سمت صادرات حرکت کرده است.

نریمان تاکید کرد: منطقه آزاد ارس آمادگی دارد قبل از پایان دولت در تیر ماه امسال طرح های دیگری را آماده افتتاح کند.

نهضت صادرات در منطقه آزاد ارس
واحد تولید پتوی سرامیکی یا الیاف نسوز در منطقه آزاد ارس 

صرفه‌جویی مستمر ۱۵میلیون یورویی با سرمایه‌گذاری ۲۶۰ میلیارد تومانی  
مدیر شرکت تولید پتوی سرامیکی در منطقه آزاد ارس گفت: این شرکت با سرمایه گذاری ۲۶۰ میلیارد تومانی یک محصول وارداتی با ظرفیت پنج هزار تن انواع محصولات الیاف سرامیکی شامل الیاف فله سرامیکی، پتوهای نسوز و تخته های نسوز راه داخلی سازی راه اندازی کرده است.
سید فتاح کبیری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: استفاده از الیاف سرامیکی یا پتوی سرامیکی در نیروگاه ها، پالایشگاه ها و پتروشیمی ها به عنوان یک تکنولوژی های‌تک در کوره های حرارتی، القایی،  جداره بندی و عایق بندی آنها استفاده می‌شود و به علت نسوز بودن آن در درجات حرارتی بسیار بالا عایق مناسبی به شمار می آید.
وی افزود: پتوهای صنعتی یا الیاف های سرامیکی نسوز تاکنون از کشورهای چین، هند و کره جنوبی وارد کشور می شد اما که اکنون در داخل کشور و توسط متخصصان ایرانی ساخته می شود.
کبیری خاطرنشان کرد: ساخت پتوهای صنعتی یا الیاف های سرامیکی برای کشور ۱۵ میلیون یورو صرفه جویی ارزی به دنبال دارد.

نهضت صادرات در منطقه آزاد ارس
حمیدرضا مومنی، مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور

سرمایه گذاری ۹۷درصد بخش خصوصی در مناطق آزاد کشور
مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور نیز گفت: در مرحله چهارم ۹۷ درصد طرح های افتتاح شده مناطق آزاد صنعتی و تولیدی اخیر توسط رییس جمهوری توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است.
حمیدرضا مومنی اظهار کرد: سه درصد آن که مربوط به زیرساخت‌های لازم برای توسعه مناطق آزاد و حمایت از تولید می باشد توسط مناطق آزاد سرمایه گذاری شده است که در واقع مأموریت حاکمیتی را انجام داده اند.

به گزارش نرم‌خبر در شصت و هفتمین هفته پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید، فرمان افتتاح رسمی ۹۴ طرح عمرانی، تولیدی و زیرساختی را در مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی سلفچگان، ارس، اروند، چابهار، قشم و پیام در استان البرز صادر کرد.

برای اجرای این طرح‌ها در مجموع ۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده و با بهره‌برداری از آنها برای ۲ هزار و ۹۴۳  نفر اشتغال پایدار و مستقیم ایجاد می شود.

منطقه آزاد ارس در شمالغرب ایران در نقطه صفر مرزی در مجاورت با کشورهای ارمنستان، آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان استقرار یافته است و صنعتی ترین منطقه آزاد کشور محسوب می شود.

فعالان اقتصادی در صورت سرمایه گذاری در این منطقه از مزایای قانونی، مالیاتی و گمرکی بهره مند می‌شوند.

گزارش از پیمان پاکزاد

ادامه مطلب

برترین ها